Page 12 - LiryDram_14-2017OK
P. 12

– Nie mam takich tematów, które mnie drę- czą, a nie mogą znaleźć odzwierciedlenia w wierszu. Jeśli coś mi dokucza, to noszę w sobie czasami długo, ale zawsze wylewa się atramentem (piszę piórem).
Są tacy, co uważają, że pisarz nie pisze o swoich tematach, tylko jak gdyby obok nich, dotyczy to zwłaszcza kobiet. A za- tem, zakładając przez moment, że to twierdzenie jest słuszne, obok jakich te- matów ty piszesz?
– Być może to prawda, co oznacza, że woli- my się tylko otrzeć o pewne problemy. Ale to raczej pytanie do czytelników. W mo- im przekonaniu poruszałam w wierszach wszystkie tematy, które mnie zatrzymały, ale może byłam tylko obok albo wolałabym być obok?
Jakimi cechami powinien dysponować twój idealny czytelnik? Co powinien wie- dzieć zawczasu i na co powinien być przy-
gotowany? Czego oczekujesz od swoich czytelników?
– Nie ma idealnych czytelników, tak jak nie ma idealnych twórców i nie ma idealnych ludzi. Dobrze, gdy się odnajdą wzajemnie pisarz i czytelnik. Jak mogłabym oczekiwać czegoś od kogoś, kto sięga po moje teksty? Niczego nie oczekuję. Mogę mieć nadzieję, że ten ktoś coś poczuje, pomyśli, może za- pamięta jakąś frazę lub tylko przesłanie.
Czy według ciebie artysta, pisarz, pie- śniarz różni się czymś od innych ludzi, któ- rzy artystami nie są? A jeśli tak, to czym? – Każdy z nas inaczej odbiera otaczający go świat i wszyscy się różnimy. Raczej mówi- łabym o twórcach, którzy różnią się od in- nych tym, że chcą albo nawet muszą uka- zywać swoje przeżywanie świata. Zwykle mówi się, że to ludzie bardziej wrażliwi, ale przecież odbiorcy też muszą być wrażliwi, aby to docenić. Widocznie wszyscy jeste- śmy artystami.
MAŁGORZATA T. SKWAREK-GAŁĘSKA
– łodzianka, bibliotekarka prezes Oddziału Łódzkiego ZLP. Organizuje spotkania poetyckie w ramach wymyślonych przez siebie projektów: Katamaran Literacki i Stolik Poetycki, organizuje Zlot Poetów i Biesiadę Literacką. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Obszary Kultury”, Fundacją „Surei No Mon”, Klubem Yakumo-goto oraz ze szkołami, przedszkolami, bibliotekami, domami kultury i grupami literackimi.
Wydała kilkanaście zbiorów poetyckich: Biała róża to senne marzenie, Świat smakuje lepiej
w całości, Dom na gruzach bajki, Zza zakrętu, Mosty bez poręczy i tzw. małe: Rozsypanka, Być, ...i..., BALET nice, Etiuda, Szable i róże, Wachlarz, Zapiski na jednym skrzydle, Rzeczywistość.
Pisuje także opowiadania: Bibliocik, czyli Opowieści mieszkańca biblioteki (zeszyt), Łódzkie czary-mary (2 wydania) – historie o Bibliociku,
w antologii s.f. Dziedzictwo gwiazd opowiadanie Zrozumienie.
Kilka jej wierszy nagrodzono w konkursach poetyckich; ostatnio tylko juroruje w konkursach
10 LiryDram styczeń-marzec 2017


































































































   10   11   12   13   14