Page 22 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 22

» DEBATA
różnorakich, wyśrubowanych gwaran- cji. System musi działać zgodnie z cer- tyfikatami, wymaganiami narzucanymi przez instytucje nadzoru.
KRZYSZTOF LORANT – Znam kilku zdolnych chłopaków z wewnętrznej ekipy IT klienta, którzy opracowali wła- sne oprogramowanie na Linuxie. Uru- chomili serwer z odpowiednią ilością portów. System działa świetnie pod kątem IOPS. Niemniej pojawiły się pro- blemy, kiedy potrzebne były funkcjo- nalności oferowane przez typowych dostawców rozwiązań macierzowych. Ze względu na kwestie gwarancji i su- portu dotyczące samego rozwiązania ostatecznie zdecydowali się na zakup i uruchomienie typowej macierzy dys- kowej dostarczonej przez HDS, a więc producenta posiadającego odpo- wiednią renomę na rynku.
MIROSŁAW CHEŁMECKI – Nie moż- na zapominać o awariach. Do kogo wówczas zadzwonić? Do Della, HDS czy HP? Dlatego wielu klientów pre- feruje monolityczny system, jeden punkt kontaktu i szybkość działania dostawcy.
JERZY ADAMIAK – Tak, to prawda. Specyfikacje przetargowe odnoszą- ce się do zakupu dużych systemów są bardzo rygorystyczne. To nie tylko za- pisy gwarancji 24×7, ale także koniecz- ność oddelegowania specjalnego pra- cownika do obsługi systemu, tworze- nia niezliczonych raportów.
W czasie naszej dyskusji dużo mó- wimy o ułatwieniach dla biznesu. Do takich należą systemy hiperkon- wergentne. Jednak rodzimi integra- torzy oraz resellerzy nie kwapią się do sprzedaży tych rozwiązań. Czy uda się przełamać ich upór?
KRZYSZTOF LORANT – Z punktu wi- dzenia HDS rynek nie jest jeszcze do końca świadomy tego typu rozwią- zań i gotowy na nie. Natomiast zbliża się ten moment, że ich sprzedaż ruszy mocniej. HDS jest kojarzony z pamię- ciami masowymi. Ale przecież pod ko- niec ubiegłego wieku firma była jedy- nym konkurentem IBM w segmencie rozwiązań mainframe. Kilka lat temu HDS wróciło z rozwiązaniami serwero- wymi, ale tym razem opartymi na pro-
cesorach Intela. HDS ma w swojej ofer- cie serwery od małych systemów aż po rozwiązania blade w architekturze SMP. Do tego dochodzą umowy OEM z Cisco i Brocade, porozumienia z Mi- crosoftem, VMware’em, SAP i Oracle. To stworzyło możliwość zapropono- wania klientom kompletnego środo- wiska lub rozwiązań dedykowanych pod konkretne systemy i aplikacje – i tak na rynku pojawiło się wiele mo- deli HDS UCP. Są już też pierwsze pro- jekty ze sporymi budżetami. Główną klientelę stanowią odbiorcy z sektora publicznego, finansowego. Ogólnie rzecz biorąc, po systemy hiperkonwe- rgentne sięgają większe organizacje.
MIROSŁAW CHEŁMECKI – Vera- comp oferuje system HP HC 250. Jeszcze do niedawna tego typu pro- dukty były całkowitą nowością, ale w ostatnim czasie zrobiło się o nich dużo głośniej. Uważam, że znajdą się klienci zainteresowani jedną skrzyn- ką wraz z pakietem usług. To nie będą produkty sprzedawane w setkach, ty- siącach sztuk, jak tradycyjne macierze dyskowe, ale znajdą swoich zwolen- ników i odbiorców.
KRZYSZTOF LORANT – Niektórzy klienci dostrzegają jeszcze jedną ko- rzyść – nie trzeba zatrudniać sztabu administratorów. Do obsługi systemu konwergentnego wystarczy wręcz jed- na odpowiednio przeszkolona osoba. System pochodzi od jednego dostaw- cy, co ułatwia jego utrzymanie i zarzą- dzanie, a także może przynieść wymier- ne oszczędności w przypadku mode- li licencjonowania narzucanych przez producentów oprogramowania.
JERZY ADAMIAK – Nie mamy dziś w ofercie systemu hiperkonwergent- nego. Alstor skupiał się od początku swojej działalności na pamięciach ma- sowych. Niemniej chciałbym znów na chwilę wrócić do rozwiązania DataCo- re Software. Oprogramowanie oferuje funkcjonalność określaną jako hiper- konwergencja. Użytkownik za pomo- cą jednej konsoli może zarządzać pulą zasobów serwerowych i pamięci ma- sowej. Systemy konwergentne dopie- ro zaczynają wchodzić na polski rynek. Początki są zawsze trudne, ale wie- rzymy, że początkowy opór z czasem zniknie.
Świat pamięci masowych przyspie- sza. Coraz głośniej mówi się o ma- cierzach all flash. W ostatnim cza- sie pojawiły się technologie 3D TLC, pozwalające obniżyć ceny syste- mów. Czy to oznacza, że ich sprze- daż w Polsce w końcu ruszy do przodu?
MIROSŁAW CHEŁMECKI – Między typową pamięcią DDR a obecną pa- mięcią flash występuje dość duża róż- nica związana z czasem dostępu. No- we rozwiązania 3D Xpoint niwelu- ją tę różnicę. Technologia 3D czy TLC zwiększa również pojemność ofero- wanych produktów, choć wciąż wy- stępują ograniczenia np. w zakresie żywotności. Niemniej są to produkty, które będą cieszyć się rosnącym popy- tem, a rynek zaadoptuje je szybciej, niż to się wydaje.
KRZYSZTOF LORANT – Najlepszym kompromisem między macierzami all flash i możliwościami budżetowymi przedsiębiorstw są systemy hybrydo- we z funkcją automatycznego tieringu. Nie wszędzie trzeba stosować flash dla całej przestrzeni dyskowej. Natomiast jeśli chodzi o nowe technologie, war- to zwrócić uwagę na FMD. To unikalne rozwiązanie HDS. Niedawno pojawiły się moduły drugiej generacji o pojem- ność 6,4 TB z wydłużoną trwałością. Każdy moduł posiada czterordzenio- wy procesor realizujący wiele proce- sów, których celem jest optymalizacja pracy, zapobieganie zjawiskom wypa- lania komórek czy spadku wydajności w wyniku zjawiska „write cliff”. Z punk- tu widzenia kontrolera macierzowego moduł jest traktowany jak typowy dysk z interfejsem 12 Gb/s SAS.
JERZY ADAMIAK – Podobne rozwią- zania do FMD można znaleźć w ma- cierzach all flash start-upów. Oferują one bardzo dużą wydajność, kompre- sję, deduplikację i wiele innych unikal- nych rozwiązań. Związane jest to jed- nak z wysoką ceną. W naszej ofercie nie mamy takich rozwiązań. Natomiast z dużą przyjemnością wprowadziliśmy do oferty macierze z dyskami SSD fir- my Infotrend, oferowane przez produ- centa jako macierze all flash. System EonStor DS 3024B zajmuje pierwszą lokatę w benchmarku SPC-1 w zesta- wieniu IOPS per dolar. w
22 iT Reseller
nr 15–16 (273–274) • październik 2015


































































































   20   21   22   23   24