Page 25 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 25

Ogłoszenie tych zamierzeń było
punktem zwrotnym w pięcioletnim
planie przebudowy firmy. – Po trzech
latach pracy znacząco wzmocniliśmy usługi podstawy naszego biznesu. Możemy finansowe zatem jeszcze lepiej wykorzystywać 6% możliwości na szybko zmieniającym
PRZEWIDYWANASTRUKTURAPRZYCHODÓW
Hewlett-Packard Enterprise HP Inc. produkty dla systemy drukujące
przedsiębiorstw 41% 58,4 48%
usługi dla przedsiębiorstw 39%
Po pierwsze, tak podzielony biznes jest dużo łatwiej sprzedać, co ma ka- pitalne znaczenie dla udziałowców. Z punktu widzenia analityka łatwiej wycenić spółkę, odnieść się do jej strategii, porównać wyniki, jeśli jest bardziej homogeniczna, a nie wtedy, gdy w swoim portfolio ma niemal ca- ły rynek. W kontekście przejęć trudno nie zauważyć ucieczki części dostaw- ców z segmentu sprzętowego. Naj- lepszy przykład to oczywiście IBM, który budując swoje kompetencje wokół usług, najpierw sprzedał dział pecetów, a później również serwery chińskiej firmie Lenovo.
– W przypadku HP kaliber jest jesz- cze większy, ale scenariusz wchłonię- cia biznesu sprzętowego przez innego dostawcę nie taki znowu niemożliwy – twierdzi Paweł Olszynka. – Szczegól- nie dla największych przedsiębiorstw, mających środki i mogących szukać synergii dla swojego biznesu, na przy- kład dla Microsoftu czy Samsunga. Druga ważna rzecz, już bardziej mięk- ka, o której warto wspomnieć w kon- tekście podziału, to fakt, że HP pró- buje coś zrobić, obserwując sytuację na rynku i wyprzedzając nadchodzą- ce trudności. Podział da firmie większą elastyczność w poszukiwaniu możli- wości dalszego rozwoju biznesu i po- zycjonowania się na rynku.
Na inne (lokalne) aspekty zwraca uwagę Sławomir Harazin, wiceprezes Action. Jego zdaniem z punktu wi- dzenia polskiego dystrybutora strate- gia działania HP na rynku polskim nie jest do końca zrozumiała. Same oko- liczności wypowiedzenia kontraktów dwóm największym dystrybutorom były bardzo dziwne. HP nie dało real- nej możliwości odniesienia się do wy-
systemy osobiste (komputery)
się rynku – mówiła wtedy Meg Whit- man. – Będziemy mieli lepszą pozycję konkurencyjną, chcemy też bardziej wspierać naszych partnerów i klien- tów, a w efekcie przynosić zyski akcjo- nariuszom.
mld dolarów
57,2 59% mld dolarów
przychody
5,4
oprogramowanie
przychody
6,0
mld dolarów
mld dolarów
zysk operacyjny
zysk operacyjny
Niektóre opinie były jednak wstrze- 7% mięźliwe. Z przychodami przekraczają-
cymi 111 mld dolarów w roku finanso-
wym 2014 HP jest organizacją zyskow-
ną, dostarczającą produkty i usługi IT przedsiębiorstwom i klientom indywi- dualnym na całym świecie, przypomi- nali analitycy Gartnera (w komunika- cie „Vendor Rating: HP”, opublikowa- nym 18 grudnia 2014 r.). Ale globalny rynek komputerów PC systematycznie się zmniejsza. Również przychody tra- dycyjnych działów (takich jak serwery, przechowywanie danych i drukarki) spadają szybciej, niż rosną nowe: bez- pieczeństwo, big data, chmura i mo- bilność. Łączne przychody są stabilne, jednakże firma stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Nie udaje jej się bowiem powrócić na ścieżkę szybkiego wzro- stu. Tymczasem zaplanowany podział przedsiębiorstwa prawdopodobnie przyniesie korzyści akcjonariuszom, ale również ryzyko dla klientów. Nato- miast wiążące się z tą operacją zwol- nienia mogą źle wpłynąć na postawę pracowników.
Część analityków twierdziła wówczas, że wydzielenie firmy zajmującej się pe- cetami i drukarkami może być przygo- towaniem do jej sprzedaży.
– Podział HP na dwie spółki, a przede wszystkim wydzielenie sprzętu do osobnego podmiotu należy ocenić jako zdecydowanie sensowny ruch – uważa Paweł Olszynka, kierownik działu analiz rynku ICT w agencji ba- dawczej PMR. – Abstrahując już na- wet od zapewnień przedstawicieli firmy, że separacja poprawi koncen- trację na własnych celach obu wy- dzielonych spółek, które będą zmu- szone realizować je niezależnie od wyników drugiego podmiotu.
To oczywiste, że celem są oszczęd- ności i poprawa efektywności. Nie- mniej istotne są jeszcze dwie sprawy.
ników audytów, tylko przygotowało zawoalowaną akcję oddania polskie- go rynku zagranicznym dystrybuto- rom, takim jak Techdata czy wchodzą- ce na polski rynek Also.
Sławomir Harazin nie wróży temu działaniu powodzenia z kilku powo- dów. Rynek polski jest mocno konku- rencyjny i jak pokazuje historia, tylko polscy dystrybutorzy, z ich elastycz- nością, zrozumieniem sposobu dzia- łania na tym rynku, potrafili osiągnąć sukces. Żaden zagraniczny podmiot tego nie dokonał. Teraz, gdy rynek jest w fazie stagnacji, wejście i rozwój to dodatkowo trudne zadanie.
Poza tym, według Sławomira Hara- zina, HP nie pokazuje ostatnio inno- wacyjnych produktów. Nie ma też in- nych przełomowych pomysłów, dla- tego materia biznesowa jest średniej jakości. Widać to po wynikach sprze- daży w Polsce i Europie, które nie są dobre. Ten czas bardzo dobrze wyko- rzystuje konkurencja HP – jak Lenovo, IBM, Dell czy nawet Huawei – w zakre- sie rozwiązań enterprise.
– Dla nas decyzje HP nie miały wiel- kiego wpływu na bieżący biznes. W drugim kwartale de facto stracili- śmy tylko 20 milionów złotych przy- chodów. Przy naszej skali działania to niewiele. Na szczęście na otwar- tym rynku jest bardzo dużo produk- tów HP. A my potrafimy wykorzystać tę sytuację – podsumowuje Sławo- mir Harazin.
Formalnie operacja podziału HP koń- czy się 31 października tego roku. Na razie cieniem kładą się zwolnie- nia kilkudziesięciu tysięcy pracowni- ków na całym świecie. Ale rzeczywi- ste jej efekty poznamy najwcześniej za dwa, trzy lata. w
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
iT Reseller 25


































































































   23   24   25   26   27