Page 26 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 26
» RYNEK
A może leasing IT?
Mariusz Ludwiński
Płatności za rozwiązania IT
w modelach subskrypcyjnych
i chmurowych podbijają rynek, notując dwucyfrowe wzrosty rok do roku. W porównaniu z nimi leasing stracił nieco biznesowego blasku, ale również rośnie w tempie kilkunastu procent rok do roku.
Dokładnie co do miesiąca pięć lat ków własnych. Poprzez leasing moż-
temu, w 2010 roku, na portalu VAT.pl ukazał się artykuł na te- mat faktów i mitów o leasingu
IT. W tamtym czasie był to produkt no- wy, stąd zainteresowanie i znajomość tematu była niewielka. Czy teraz jest lepiej?
Fakty, mity, liczby
Według danych Związku Polskiego Le- asingu, w pierwszej połowie 2015 ro- ku firmy należące do tej organizacji sfi- nansowały łączne aktywa (leasingiem lub pożyczką) w obszarze IT na kwotę 308 mln złotych. Jest to wzrost o 17,1 procent w stosunku do pierwszej po- łowy roku 2014. Rok wcześniej wzrost ten wynosił jedynie 9 procent. Dla po- równania: firma Future Market Insights przewiduje, że ogólny rynek IT będzie rósł w tempie 6 procent rocznie w naj- bliższych latach.
Firmy, które do tej pory jeszcze nie wdrożyły szerokiego programu infor- matyzacji (nowoczesne komputery, smartfony, zdalne systemy biurowe, systemy ERP), dzięki leasingowi ma- ją okazję dogonić czołówkę swoich branż. Jak podkreśla Arkadiusz Ziół- kowski, menedżer Rynku Nowocze- snych Technologii w Europejskim Fun- duszu Leasingowym (EFL), szczególnie mali i średni przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego narzędzia finansowa- nia, ponieważ nie angażuje ono środ-
na unowocześnić informatyczno-biz- nesową warstwę organizacji, a wol- ne środki przeznaczyć na inwestycje bezpośrednio wpływające na pozycję konkurencyjną, takie jak m.in. opra- cowanie nowych produktów i usług, zwiększenie skali działania (w kraju i za granicą), zbudowanie grupy kapitało- wej przez połączenia i przejęcia.
Podstawowe pojęcia
Leasing ogólnie polega na tym, że fir- ma – klient korzysta z urządzeń i/lub oprogramowania, nie będąc jego wła- ścicielem. Przypomina przez to chmu- rę, z istotną różnicą zawartą w sche- macie finansowania w czasie.
Otóż przedsiębiorca może negocjo- wać korzystne dla siebie rozłożenie płatności miesięczne, kwartalne lub w innych okresach. Wnoszone kwoty mogą być równe, jak również nieregu- larne, np. z płatnościami niższymi i ro- snącymi na początku okresu leasingu, aby nie obciążać firmy nadmiernymi kosztami w okresie wdrażania nabytej technologii, wbudowywania rozwią- zań IT w procesy, nabywania biegło- ści korzystania z nich przez pracowni- ków i uczenia się tworzenia dzięki nim wartości biznesowej. W porównaniu z hiperelastyczną chmurą leasing jest bardziej przewidywalny: plan finanso- wania i wysokość opłat miesięcznych w całym okresie leasingu są z góry
26 iT Reseller
nr 15–16 (273–274) • październik 2015