Page 27 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 27

znane. Stanowi to wielki plus dla służb finansowych i procesu budżetowania wydatków, ponieważ firmy jednocze- śnie posiadają pełną informację oraz mogą zarządzać wydatkami zgodnie z dynamicznie zmieniającą się, bieżą- cą sytuacją finansową. Świetnym przy- kładem jest trwająca obecnie promo- cja EFL, w ramach której firma – klient może w ciągu każdego roku sześć ra- zy zmienić wysokość raty leasingowej. Pomaga to zarówno branży sezono- wej, jak i w nieprzewidzianych wypad- kach na rynku.
Podejmując decyzję o skorzystaniu z le- asingu, firma musi określić, czy korzysta z leasingu finansowego czy operacyj- nego. W leasingu finansowym na koń- cu okresu leasingu firma – klient wyku- puje sprzęt/oprogramowanie za okre- śloną kwotę, np. hipotetyczną wartość netto (Full Pay Out) lub uczciwą war- tość rynkową (Fair Market Value). W le- asingu operacyjnym klient może wyku- pić użytkowany dotychczas sprzęt, ale może też przedłużyć dotychczasową umowę lub też zwrócić sprzęt i pod- pisać nową umowę na sprzęt nowej generacji. Dzięki temu, podobnie jak w chmurze, nie ma obaw o starzenie się technologiczne sprzętu, nagłe zmia- ny w technologii, opieszałość w prze- chodzeniu na nowe wersje.
Dla producentów oraz resellerów le- asing stanowi zatem bardzo przydat- ne narzędzie nie tylko do uregulowa-
nia zarobku w czasie, ale też do zarzą- dzania rozwiązaniem technologicz- nym i wnoszenia wartości w relację z klientem. Ponieważ dzięki leasingo- wi zakup rozwiązania nie stanowi wiel- kiego problemu finansowego, aktuali- zacje i wdrożenia można z góry zapla- nować, na bieżąco analizując potrzeby i dostępne rozwiązania. Wszystko za- leży od jakości współpracy z klientem: jeśli ten będzie zadowolony, reseller zyska stałe źródło dochodów.
Leasing w portfelach producentów IT:
bardzo krótki przegląd
Praktycznie każdy producent przewi- duje możliwość leasingu swoich pro- duktów. Zwykle nie ma ograniczeń co do modeli sprzętu czy wersji oprogra- mowania, przy czym często pojawiają się kampanie z promocyjnymi ratami leasingowymi wybranych modeli, se- zonowe akcje typu zero procent kosz- tów. Zwykle też można spotkać się z tak zwaną dolną granicą wartości nabywa- nych w ten sposób produktów. Pro- ducenci podają konkretne kwoty (np. 1000 euro), które musi przekroczyć za- mówienie leasingu. Warto zatem być na bieżąco i koniecznie trzeba o to spy- tać resellera podczas rozmowy na te- mat współpracy handlowej.
Co firmy oferują w leasingu? Oto kilka przykładów. Xerox udostępnia w tym modelu drukarki i urządzenia wie-
lofunkcyjne, np. z linii Xerox Work Cen- tre w leasingu 0 proc., na 36 miesięcz- nych rat, bez opcji wykupu urządzenia. Poszczególni partnerzy w rozliczeniu mogą przyjąć posiadane przez klienta stare urządzenia.
Comarch oferuje Leasing Comarch ERP 106% (oferta oprogramowania z linii Comarch ERP wraz z instalacją dla transakcji powyżej 20 tys. zł, z wy- kupem 1 proc. wartości ofertowej w skali 2 lat, wpłata początkowa za- leży od wysokości transakcji) oraz le- asing drobnych inwestycji już od 2500 zł netto (0 proc. wpłaty własnej, okres leasingu 18–36 miesięcy, proste wnio- ski na oświadczenie, szybkie procedu- ry zawarcia umowy).
IBM w ramach IBM Global Financing oferuje m.in. leasing w walucie lokal- nej, na okres 16–60 miesięcy, z odro- czoną pierwszą wpłatą lub innym do- pasowaniem do sezonowości klienta. Co ciekawe, w ramach projektu leasin- gowego w grę mogą wchodzić nie tyl- ko produkty własne IBM (serwery, ter- minale kasowe i stoiska samoobsługo- we, oprogramowanie, usługi) czy za- przyjaźnionych firm (komputery oso- biste Lenovo ThinkPad i ThinkCentre), ale też sprzęt informatyczny innych producentów w ramach dużych pro- jektów informatycznych. Klientem IBM Global Financing może być zarówno dystrybutor czy partner handlowy, jak też klient końcowy. w
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
iT Reseller 27


































































































   25   26   27   28   29