Page 5 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 5

w rodzaju gadżetów, dla których nie ma praktycznego zastosowania. Na szczę- ście ta mentalność powoli się zmienia, a Polacy zaczynają dostrzegać konkret- ne zalety nowych technologii.
Ważnym sektorem jest sport. To ludzie aktywni jako pierwsi zaczęli zwracać uwagę na potencjał wearables, a do- piero później tendencja ta przeniosła się na szerszy rynek. Pod względem za- interesowania tego typu technologia- mi Polska znajduje się na relatywnie wczesnym etapie, ale zarówno świa- domość, jak i sprzedaż stopniowo ro- sną. Na podstawie obecnego tempa rozwoju można przewidywać, że praw- dziwy boom na wearables zobaczymy w 2016 roku. Szybki wzrost – a mówi- my o 175 procentach w skali roku – jest dodatkowo napędzany przez konku- rencję. Ta młoda branża jest silnie roz-
Konferencja zgromadziła wielu gości. Mogli oni m.in. zobaczyć, jak się naprawia telefony
Wspólne stoisko firm Komsa i aetka na konferencji w Serocku
drobniona, co przekłada się na szeroki wybór dla konsumentów.
– Jako reprezentant Jabry, a więc fir- my, która nie wyszła od technologii wearables, ale raczej dołączyła ją do swojego asortymentu, obserwuję to również w rozwoju naszej własnej sie- ci sprzedażowej – zwraca uwagę Zde- nek Lukavsky. – Zmiana jest bardziej organiczna. Zdarza się, że tradycyjny sprzedawca telefonów ustępuje firmie z ofertą pełną akcesoriów i dodatków. Widać więc, jak przesuwa się konsu- menckie zainteresowanie.
Nawigacja
– Garmin działa w wielu segmentach rynków – przypomina Przemysław Ło- jek, dyrektor zarządzający Garmin Pol- ska. – Każdy z nich ma swoją specyfikę. Rynek nawigacji samochodowych PND od kilku lat się kurczy. Trend ten doty- czy również naszego rynku. W tej sytu- acji tym większym sukcesem są wyniki Garmina. Dzieje się tak dlatego, iż spa- dek rynku odbywa się kosztem tanich urządzeń, głównie C-brandowych. Ce- na przestaje być najważniejszym czyn- nikiem przy wyborze nawigacji i klienci sięgają po produkty droższe i lepsze ja- kościowo. Jednocześnie rośnie zainte- resowanie produktami niszowymi: na- wigacjami dla motocyklistów, samo- chodów ciężarowych czy kamperów. Ten rynek jest zdominowany głównie przez sieci handlowe.
Przemysław Łojek potwierdza, że ry- nek produktów fitness przeżywa boom. Obecnie właśnie na nim fir- ma odnotowuje największą dynami- kę wzrostu sprzedaży. Jest to związane z coraz większą popularnością zdro- wego trybu życia i aktywności. W tej grupie są opaski fitness, zegarki spor- towe i komputery rowerowe. Produk- ty te mają funkcje zrozumiałe dla co- raz większego grona użytkowników i, przede wszystkim, są przez nich pożą-
dane. Kanał sprzedaży tych urządzeń jest zdominowany przez wyspecjali- zowanych dealerów. Natomiast opa- ski fitness są produktem na tyle maso- wym, iż sprzedaż jest rozwijana głów- nie przez sieci handlowe.
Urządzenia sieciowe
– Obserwując polski rynek urządzeń sieciowych, zauważamy kilka tendencji – mówi Jürgen Pohl, Channel Sales Ma- nager Poland w firmie AVM. – Najwięk- szy wpływ na jego przyszły kształt bę- dzie miał najnowszy standard sieci bez- przewodowej AC WAVE 2, a także roz- budowa urządzeń automatyki domo- wej o funkcje Smart Home. W głównej mierze myślimy o routerach, które sta- nowią centralne ogniwo domowej lub firmowej sieci, i to właśnie ich dodat- kowe funkcje i dalszy rozwój wspiera- ją rozbudowę pozostałych akcesoriów: adapterów powerline czy wzmacnia- czy sieci bezprzewodowej.
W ramach przyjętej strategii sprzedaży firma AVM prowadzi wielotorowe dzia- łania skierowane zarówno do dystrybu- torów, resellerów, operatorów teleko- munikacyjnych, jak i klientów detalicz- nych. Jednocześnie rozwija współpra- cę z głównymi dystrybutorami sprzętu komputerowego: ABC Data SA, Action SA, Incom SA oraz Komsa Polska, a za ich pośrednictwem z firmami resellerskimi, a także z największymi detalicznymi sie- ciami sprzętu RTV: Media Markt, Saturn, Sferis, RTV Euro AGD czy Komputronik oraz największymi sklepami interneto- wymi. Dla resellerów współpracujących z ABC Data SA, Action SA oraz Incom SA organizuje cykliczne szkolenia, podczas których prezentuje najnowsze rozwią- zania i ich funkcjonalności, tak aby re- sellerzy mogli swoim klientom zapro- ponować produkty dopasowane do ich faktycznych potrzeb.
Magazyn „iT Reseller” sprawował pa- tronat medialny nad konferencją. w
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
iT Reseller 5


































































































   3   4   5   6   7