Page 100 - BA2 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 100

Chapter 5




               5.3   Price to achieve a specific return on investment

               This method involves determining the amount of capital invested to support a
               product. The selling price is then set to achieve a specified return on the capital
               invested on behalf of the product.


               Example:

               A company manufactures and sells 500 units of one product, details of which are:

               Direct material                                    $56
               Direct labour (at $12 per hour)                    $24

               Fixed production overheads are absorbed at a rate of $10 per labour hour. The
               company adds a mark-up of 8% to total production costs to take account of non-
               production costs.


               The product requires an investment of $50,000 and the company requires a return on
               investment is 12%.

               To calculate the selling price:

                                                                                        $ per unit
               Direct material cost                                                          56
               Direct labour cost                                                            24
                                                                                           ——
               Total direct cost                                                             80
               Fixed production overhead absorbed (2 hours × $10)                            20
                                                                                           ——
               Total production cost                                                        100
               Mark-up for non-production costs (8% × $100)                                    8
                                                                                           ——
               Full cost                                                                    108
               Profit mark-up                                                                12
                                                                                           ——
               Selling price                                                                120
                                                                                           ——

               Target return on investment = $50,000 × 12% = $6,000


               Target return per unit of product B = $6,000/500 units = $12


                  Illustrations and further practice



                  Now try TYU 6




               94
   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105