Page 109 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 109

Variance analysis










                  Example 3



                   Jayco budgets to make 1,000 boxes of plugs. An investigation into material
                   costs discovered the following:

                   Budgeted foam material used per box = 0.2 kgs @ $50 per kg)


                   Total budget material cost = $10,000

                   Actual material costs to make 1,100 units:

                   Material purchased and used 192.5 kgs costing $10,587.50

                   Calculate the materials price and quantity variances.

                   Solution


                   Materials price variance

                   (SP – AP) × AQp (actual quantity purchased)

                   SP = $50 per kg

                   AP = $10,587.50/192.5 kgs = $55 per kg

                   AQp = 192.5 kgs


                   Variance = ($50 – $55) × 192.5 = $962.50 Adverse

                   Materials usage variance

                   (SQ – AQu) × SP

                   SQ = 0.2 kgs per unit × 1,100 units = 220 kgs


                   AQu (actual quantity used) = 197.5 kgs

                   SP = $50 per kg

                   Variance = (220 – 197.5) × $50 = $1,125 Favourable









                                                                                                      105
   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114