Page 251 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 251

Answers




               Chapter 8








                   Example 1



                   Pallister manufactures a beauty product that requires two types of powder with
                   the following details:

                   Powder                     Input (grams)       Cost per gram         Total cost
                   Fine                               9               $0.05               $0.45
                   Harsh                              3               $0.01               $0.03
                   Total                            12                                    $0.48
                   These inputs typically provide 10 grams for each unit of finished output.

                   In December, Pallister produced 18,000 finished units of the product with the
                   following input of powder:

                   Fine powder        163,800 grams

                   Harsh powder       50,400 grams

                   Calculate the materials mix and yield variances using both the individual
                   and weighted average methods.

                   Solution

                   Materials yield variance

                   This will be the same under both methods.


                   The standard yield = 214,200 grams (actual input) × 10/12 (budgeted ratio of
                   output to input) = 178,500 grams


                   The actual yield = 180,000 grams (18,000 units × 10 grams per unit)

                   The average price per gram of output is $0.48/10 = $0.048















                                                                                                      247
   246   247   248   249   250   251   252   253   254   255   256