Page 108 - 10-Жаҳон тарихи метод ўзбек
P. 108

@edurtm_uz




    Respublika
  ta’lim markazi
                     Darsning maqsadi: AQSH – yangi liderning paydo bo‘lishini tushuntirib berish.
                     Darsda  shakllantiriladigan  tayanch  bilimlar:  AQSH  –  yangi  liderning  paydo
                  bo‘li shi ni  tushuntirib  berish;  aniq  dalillar  va  ko‘rgazmali  vosita lar  yordamida AQSH
               METODIK QO‘LLANMA  METODIK QO‘LLANMA  METODIK QO‘LLANMA   maʼlumotlardan foydalana oladi;
                  taraqqiyoti da hal qiluvchi rol o‘ynagan omillarni ko‘rsatib berish.
                     Darsdan kutiladigan natijalar:
                     • o‘quvchi AQSH, lider, yangi lider kabi atamalarning mohiyatini tushunib oladi;
                     • AQSH – yangi liderning paydo bo‘lishi haqidagi tarixiy faktlarni bilib oladi;
                     • topshiriqlarni bajarish jarayonida AQSH – yangi liderning paydo bo‘lishi bilan bog‘liq

                     • AQSH – yangi liderning paydo bo‘lish sabablarini tahlil qiladi;
                     • AQSH – yangi liderning paydo bo‘lishi bilan bog‘liq muhim ko‘rsatkichlarni umum-
                  lash tiradi;
                     • AQSH – yangi liderning paydo bo‘lishi haqida fikrga o‘zining mustaqil munosaba tini
                  bildiradi.
                     Darsning borishi:
                     I. Faollashtiruvchi bosqich.
                     1-topshiriq. O‘zlashtirilgan bilimlarni takrorlash. O‘qituvchi o‘quvchilarning avval
                  o‘rgangan bilimlarini mustahkamlash va eslab olish uchun “Davra suhbati” metodidan
                  foydalanadi.
                     “Davra  suhbati”  metodi  –  aylana  stol  atrofida  berilgan  muammo  yoki  savollar
                  yuzasidan  taʼlim  oluvchilar  o‘z  fikr-mulohazalarini  bildirishi  orqali  olib  boriladigan
                  o‘qitish metodi.
                     “Davra suhbati” metodi qo‘llanganda stol-stullarni doira shaklida joylashtirish kerak.
                  Bu  har  bir  taʼlim  oluvchining  bir-biri  bilan  “ko‘z  aloqasi”ni  o‘rnatib  turishiga  yordam
                  beradi. Davra suhbatining og‘zaki va yozma shakllari mavjud. Og‘zaki davra suhbatida
                  taʼlim  beruvchi  mavzuni  boshlab  beradi  va  taʼlim  oluvchilardan  biron-bir,  masalan,
                  “Ikkinchi jahon urushigacha bo‘lgan davrda AQSHning ijtimoiy-iqtisodiy hayoti” mavzusi
                  bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishni so‘raydi. Aylana bo‘ylab o‘tirgan har bir taʼlim
                  oluvchi o‘z fikr-mulohazalarini og‘zaki bayon etadi. So‘zlayotgan taʼlim oluvchini barcha
                  diqqat  bilan  tinglaydi,  agar  muhokama  qilish  zarur  bo‘lsa,  barcha  fikr-mulohazalar
                  tinglab bo‘lingandan so‘ng  muhokama qilinadi. Bu esa taʼlim oluvchilarning mustaqil
                  fikrlashiga va nutq madaniyatining rivojlanishiga yordam beradi.



                                         ←                       ←  1

                                ←                   ←            ←       “Davra suhbati” metodi
                                                                                 chizmasi:
                                                                 2
                                                                         1) o‘quvchilar;
                                                                         2) aylana (doira) stol.
                             ←                            ←







                                   ←          ←         ←







                                                            108
   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113