Page 46 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 46

FIRMA PREZENTUJE
ASTOR
Coboty – współpraca człowieka z robotem, jakiej jeszcze nie było
Cobot, inaczej robot współpracujący, to kolejny krok w rozwoju robotyzacji przemysłu. Radosław Kołacz, starszy specjalista ds. robotów przemysłowych w firmie ASTOR, w wywiadzie opowiada o tym, gdzie najlepiej zastosować coboty oraz jak zapewnić bezpieczną pracę człowieka z cobotem.
Katarzyna Szkopek, ASTOR: Czym tak właściwie jest cobot? Radosław Kołacz: W zasadzie jeszcze nie ma jasnej definicji dla robota współpracującego zatwierdzonej przez ISO (Międzynaro- dową Organizację Normalizacyjną) i aktualnie jest tylko definicja dla operacji współpracującej. A jest to stan, w którym specjalnie zaprojektowany robot pracuje w bezpośrednim towarzystwie z człowiekiem w określonej przestrzeni roboczej. Znaczy to, że człowiek i robot mogą pracować blisko siebie, nie muszą być w żaden sposób od siebie oddzieleni, a co więcej, kontakt mię- dzy robotem a operatorem może mieć miejsce, jeśli są zachowa- ne odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Katarzyna Szkopek: Jakie są cechy charakterystyczne cobo- ta?
Radosław Kołacz: Najważniejszą cechą współpracujących robo- tów jest ich zdolność do współdziałania z ludźmi, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników. Co- boty nie wymagają zewnętrznego systemu bezpieczeństwa - lu- dzie mogą swobodnie poruszać się w ich otoczeniu, a wbudowa- ny system detekcji kolizji pozwala robotowi zatrzymać się auto- matycznie w przypadku wykrycia kontaktu z drugim obiektem lub osobą.
Inną charakterystyczną cechą współpracy jest możliwość manualnego sterowania, umożliwiająca człowiekowi precyzyjne przemieszczenie ramienia robota oraz przesunięcie go w okre- ślone miejsce.
Aby zagwarantować bezpieczeństwo, coboty są projektowa- ne w szczególny sposób, ograniczając ich siłę i prędkość. Dzięki temu nie są w stanie osiągnąć zbyt dużych prędkości lub wywie- rać dużego nacisku na obiekty z którymi wchodzą w interakcję. Jeśli parametry te zostaną przekroczone, robot automatycznie zatrzyma się, aby chronić pracowników.
Kolejnym aspektem zapewniającym bezpieczeństwo jest wbudowany mechanizm chroniący przed przypadkowym przy- trzaśnięciem. Coboty mają niewielkie podstawy, co pozwala na ich zamontowanie na stanowiskach produkcyjnych o ograniczo- nej powierzchni.
Programowanie robotów nie jest szczególnie trudne, zamiast
tradycyjnego kodowania używa się interaktywnych bloczków, co znacząco skraca czas nauki programowania, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w obszarze robotyki.
Katarzyna Szkopek: Jaka jest róż- nica między robotem przemysło- wym a cobotem?
Radosław Kołacz: Roboty prze- mysłowe charakteryzują się duży- mi prędkościami oraz udźwigiem od kilku kg do ponad tony, bardzo dużą wydajnością i powtarzalnością. Z kolei wybierając coboty zyskujemy bezpieczeństwo bliskiej współpra- cy na stanowisku, możemy również łatwiej obsługiwać i programować robota współpracującego.
Katarzyna Szkopek: Kiedy lepiej zastosować cobota a kiedy robota przemysłowego?
Radosław Kołacz: Dzięki łatwości przezbrojenia i elastyczno- ści wdrożenia coboty mogą być używane do obsługi prostych aplikacji oraz takich gdzie robot często jest przenoszony w inne miejsce lub przezbrajany do innego zadania, np. przy produk- cji małoseryjnej. Z kolei jeżeli operacja jest bardzo powtarzalna i wymaga wysokiej wydajności to lepiej sprawdzi się robot prze- mysłowy.
W większości przypadków cena robota współpracującego jest wyż- sza niż jego przemysłowego od- powiednika, jednak w przypadku cobotów nie ma konieczności mon- tażu wygrodzeń czy podpinania systemu safety tak jak ma to miej- sce w przypadku wdrażania robota przemysłowego. Dzięki temu jeżeli przestrzeń na wdrożenie robota jest ograniczona i nie chcemy budować
44
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024


































































































   44   45   46   47   48