Page 50 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 50
FIRMA PREZENTUJE
CASE STUDY: TFM ROBOTICS
Automatyzacja i robotyzacja stanowisk obsługi maszyn do formowania rur – to realizacja wykonana dla firmy dostarczającej części dla przemysłu motoryzacyjnego, maszyn rolniczych i maszyn specjalnych. W projekcie wykorzystano coboty marki Techman Robot z serii TM oraz podajniki zaprojektowane pod indywidualne potrzeby Klienta.
Przedstawienie problemu.
Kluczowym problemem z jakim musiał zmierzyć się Klient były braki kadrowe na stanowiskach produkcyjnych. Objawiało się to koniecz- nością nagłych i częstych przezbrojeń maszyn, co w konsekwencji skutkowało nieplanowanymi przestojami stanowisk i w rezultacie zmniejszeniem ich efektywności. Inny problem do rozwiązania sta- nowił rosnący koszt utrzymania pracownika, często powiązany z ko- niecznością delegowania danego specjalisty do zadań powtarzal- nych, nie wykorzystując tym samym jego umiejętności i potencjału w danej dziedzinie.
Cel projektu.
Naszym celem było dostarczenie niezależnych i prostych w obsłudze stanowisk do obsługi maszyn, dzięki którym nastą- pi uniezależnienie produkcji od nieoczekiwanych nieobec- ności operatorów. To z kolei będzie miało wpływ na zwięk- szenie wydajności produkcji oraz powtarzalności wykonywa- nych elementów. Wyzwaniem jakie sobie postawiliśmy było zaprojektowanie rozwiązania skutecznego, łatwego w obsłudze i dostosowanego w pełni do indywidualnych potrzeb Klienta. Głównym założeniem projektu była integracja maszyn dostarczo- nych uprzednio przez firmę Technologie Formowania Metali z za- projektowanymi przez dział TFM Robotics automatycznymi podaj- nikami do rur oraz robotami współpracującymi Techman Robot.
Zastosowane rozwiązania i ich realizacja.
Oferowane przez TFM Robotics stanowiska obsługi maszyn opierają się w tym przypadku na dwóch głównych składowych:
• Podajnikach z serii PRX,
• Robotach współpracujących Techman Robot.
Podajniki PR1300.
Zaprojektowane i wykonane przez nas podajniki ze strony obsłu- gi wymagają jedynie zaopatrzenia komory zasypowej w rury pro- ste o długościach mieszczących się w przedziale 130 ÷ 1300mm i średnicach w przedziale 10 ÷ 30mm. Pojedynczy podajnik, sko- munikowany z maszyną oraz ramieniem robota, wyposażony jest w interfejs HMI poprzez który operatorzy mają stały wgląd w pa-
rametry pracy całego stanowiska. Dodatkowo z poziomu HMI mo- żemy wybierać wcześniej przygotowane programy pracy ramienia robota oraz aktywować poszczególne funkcje stacji, uzależnione od wymagań aktualnie planowanej produkcji. Funkcjami tymi są zwłaszcza:
• orientacja szwu (wyposażenie opcjonalne)
Bardzo ważne w przypadku gięcia rur szwowych. Dzię- ki temu rozwiązaniu wykluczyliśmy nieodpowiednie po- danie detalu do maszyny gnącej, a tym samym zosta- ło zniwelowane powstawanie defektów w postaci pęka- nia czy braku powtarzalności uzyskiwanych kątów gięcia. Pozycjonowanie szwu rury na rolkach podajnika ma istotne znaczenie dla prawidłowego wykorzystania giętego elementu w kolejnych etapach procesu produkcyjnego.
• weryfikacja poprawnego załadunku rur (wyposażenie opcjo- nalne)
Elastyczny system detekcji niepoprawnie zorientowanej rury to dodatkowe zastosowane przez nas zabezpieczenie, które sprawia że nieprawidłowo umieszczony w komorze zasypowej podajnika detal jest automatycznie odbierany przez ramię robota i separo- wany od innych. Dzięki temu rozwiązaniu niwelujemy do minimum możliwość pojawienie się wadliwego półproduktu po etapie jego formowania.
Roboty współpracujące Techman Robot.
Do obsługi załadunku i rozładunku maszyn wykorzystaliśmy modele robotów współpracujących TM12 z serii TM od Techman
48
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024