Page 22 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 22
Firma prezentuje
Albeco
Jak nauczyć maszyny komunikacji?
Czy zawsze systemy nadzoru stanu maszyn kładą kres nieplanowanym przestojom maszyn
i instalacji? Niestety nie wszystkie rozwiązania do diagnostyki gwarantują dostęp do danych
24/7 lub stały monitoring krytycznych urządzeń. Raporty i zestawienia mogą być dostarczane
z opóźnieniem lub mogą zawierać błąd ludzki analizy danych. Badanie przenośnymi urządzeniami
mIstnieje jednak rozwiązanie z zakre- su Przemysłu 4.0. które rozwiązuje powyższe problemy, a co więcej, dostępne jest dla każdego. System diagnostyki OPTIME bazuje na sieciach bezprzewodowych, autonomicznych czujnikach, które nie tylko monitorują stan maszyn w sposób prawie ciągły, ale też komunikują się ze sobą. Wysy- łają dane do bramki, a następnie do chmury, gdzie są analizowane cyfrowo. Obróbka danych jest w pełni automa- tyczna i wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego. Użyt- kownik natomiast ma stały podgląd na monitorowane urządzenia na tablecie lub smartfonie i otrzymuje dodatkowe powiadomienie w przypadku wystąpie- nia sytuacji kryzysowej. Czy może być coś prostszego?
Co więcej, pełna automatyzacja diagnostyki sprawia, że koszt jednostkowy za mierzony punkt jest wyjątkowo mały w porównaniu do innych systemów diagnostyki. To kamień milowy w monitoro- waniu stanu maszyn i godny reprezentant pojęcia Przemysłu 4.0, a rozwiązanie to nie ma odpowiedników na rynku. Systemy te ce- chuje ekonomia i prostota użycia, bez kabli, nieczytelnych wyników analiz i skomplikowanej aparatury. OPTIME to system diagnostycz- ny umożliwiający zainstalowanie stu punktów w ciągu jednego dnia oraz bieżące monitorowanie setek maszyn, co czyni go szybkim, łatwym i ekonomicznym rozwiązaniem do monitorowania stanu. System, reagując na wzrost poziomu wibracji, może automatycznie wykryć potencjalne uszkodzenia nawet na kilka tygodni przed wy- stąpieniem awarii i reagować na powstające dopiero defekty, takie jak niewyważenia czy niewspółosiowości.
Funkcje systemu są dostosowywane do indywidualnych po- trzeb użytkownika. Sieć czujników jest na tyle samodzielna, że w przypadku uszkodzenia lub przeciążenia sama koryguje połącze- nie. Niepołączony czujnik znajdzie nową drogę do bramki (sygnał bezkablowo znajduje najkrótszą drogę z odbiornikiem). Bariery strukturalne, takie jak ściany czy urządzenia, są łatwo obchodzone przez sygnał systemu.
Zastanawiasz się, czy Optime mógłby być rozwiązaniem dla Ciebie? Oto przykłady trzech branż, w których Optime doskonale się sprawdził:
20 I kwartał 2023
oże być obarczone błędem jednostkowego pomiaru.
Przemysł celulozowo-papierniczy.
Zwiększony monitoring pracy maszyn dla większego bezpie- czeństwa.
Nieplanowane przestoje często prowadzą do strat pieniężnych rzę- du 5–6 cyfr na godzinę. Przyczyną jest często awaria niemonitoro- wanych jednostek pomocniczych.
Z przeprowadzonych badań wynika, że średnio tylko około 6% maszyn w papierniach podlega automatycznemu monitorowaniu stanu. Kompleksowy monitoring stanu maszyn w papierniach zwy- kle nie jest przeprowadzany ze względu na koszty i duży wysiłek in- stalacyjny, wymagający zarówno wykwalifikowanych monterów jak i miejsca pod elektryczną infrastrukturę – wiązki kabli.
Właśnie w tym miejscu innowacyjny system Optime wprowa- dza równowagę – pomiędzy efektywnością kosztów a bezpieczeń- stwem. Nawet w przypadku tysięcy punktów pomiarowych. Użyt- kownik może stawić czoła nieplanowanym przestojom w sposób całościowy, nie martwiąc się o plączące kable, nieczytelne wyniki analiz, skomplikowaną aparaturę i trudną instalację.
Przemysł cementowy.
Pomiar bez ryzyka w trudnodostępnych i niebezpiecznych miejscach.
W zakładach produkcyjnych, takich jak cementownie, mierniki ręcz- ne nie są optymalnym rozwiązaniem, ponieważ utrudniony dostęp oraz względy bezpieczeństwa ograniczają dotarcie do punktów
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl