Page 40 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 40
Raport
SPRĘŻARKI PRZEMYSŁOWE
jego ciśnienie np. w [bar], jakość sprężonego powietrza,
tj. resztkowa zawartość oleju, cząstek stałych i wilgoci;
b) Niezawodność dostaw sprężonego powietrza;
c) Trwałość czyli zachowanie optymalnych parametrów
systemu przez długi czas, w szczególności żywotność stopnia śrubowego – najważniejszego podzespołu każdej sprężarki śrubowej;
d) Energooszczędność, czyli niskie nakłady na energię. Najbardziej miarodajnym parametrem jest w tym przypadku tzw. współczynnik mocy specy cznej wy- rażany w kW/m3/min.
– Należy tutaj wspomnieć o sercu sprężarki tj. stopniu sprę- żającym, gdyż głównie ten element odpowiada za proces spręża- nia – podkreśla Tomasz Gregorczyk, Menedżer Produktu ds. sprężarek BOGE w Aerzen Polska. – Jego sprawność jest bardzo mocno powiązana z prędkością obwodową śrubowych rotorów. Ta z kolei jest wysoka, gdy mamy bardzo wysokie obroty albo dużą średnicę rotorów, przy czym trwałość stopnia śrubowego rośnie z wielkością łożysk oraz obniżaniem obrotów roboczych. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem wydaje się stopień śrubo- wy o wysokiej sprawności i jednocześnie o możliwie najniższych obrotach, z dużą średnicą rotorów i dużymi łożyskami.
Znaczenie jakości powietrza, na przykładzie spręża- rek smarowanych olejem oraz tzw. bezolejowych, podkre- śla Krzysztof Kornacki, doradca ds. techniczo-handlowych w Pneumat System Sp. z o.o. W przypadku tych pierwszych podstawowym wymaganiem jest zapewnienie skutecznego zatrzymania / odseparowania oleju służącego do smarowania zespołu sprężającego. Decydując się na sprężarkę tzw. bezole- jową, należy także zastosować odpowiednią ltrację (i zwykle osuszacz). W przypadku sprężarek olejowych montaż ltrów wydaje się oczywisty. Należy pamiętać, że powietrze ze sprę-
Źródło: Aerzen Polska
żarki bezolejowej na wyjściu zawiera nie tylko wodę, ale także niewielkie ilości substancji ropopochodnych i innych che- micznych z atmosfery oraz cząstki stałe – pyły, ale również cząsteczki metali i uszczelnień pochodzące z ruchomych kom- ponentów wewnętrznych sprężarki. Doświadczenie wskazuje, że 80% zanieczyszczeń to cząsteczki mniejsze niż 2 mic.
Jak wybrać sprężarkę przemysłową
Tomasz Zieliński, kierownik Działu Sprężarek i Uzdatniania Powietrza w Air-Com Pneumatyka-Automatyka, na początek radzi kupującemu odpowiedzieć na trzy pytania:
1. Jakiego minimalnego ciśnienia potrzebują urządze- nia/aplikacje/maszyny?
2. Ile powietrza potrzebują urządzenia/aplikacje/ma- szyny?
3. Jak będzie wyglądała instalacja sprężonego powietrza (rozpiętość instalacji) oraz w jakim trybie będą pra- cować poszczególne maszyny/aplikacje?
Marek Staruszkiewicz, prezes Czemar Sp. z o.o. propo- nuje wykonać audyt. – Często przeprowadza się go w celu zastosowania kompleksowych rozwiązań. Prawidłowe zapro- jektowanie i wykonanie instalacji pneumatycznej wymaga wiedzy i doświadczenia, które posiada nasz zespół inżynierów i techników. Zaprojektowanie instalacji dystrybucji sprężonego powietrza musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań planowanych procesów produkcyjnych. Jednocze- śnie zbudowanie szczelnego i funkcjonalnego systemu dystry- bucji zapewni odpowiednie zasilanie urządzeń pneumatycz- nych. Zastosowanie odpowiednich złączy pneumatycznych, profesjonalizacji realizowanych zadań i poczucie odpowie- dzialności gwarantuje uzyskanie systemu odpowiadającego potrzebom prowadzonego zakładu.
38 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl