Page 38 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 38

Raport
SPRĘŻARKI PRZEMYSŁOWE
Aleksandra Solarewicz, Inżynieria & Utrzymanie Ruchu
Raport na temat przemysłowych
Rewolucja przemysłowa dała ludziom możliwość wykorzystania ogromnej mocy urządzeń mechanicznych i stworzyła prawdziwych tytanów przemysłu. Dzisiaj nadal stosuje się silniki o mocy większej niż kiedykolwiek, a jedną z maszyn, które przetrwały próbę czasu,
są komercyjneSsprężarki powietrza.
prężarki te dostarczają sprężone powietrze do du- żych warsztatów samochodowych, fabryk i całych zakładów produkcyjnych. Duża moc – to duża inwestycja, stąd tak ważny jest umiejętny dobór sprężarki powietrza, która nie będzie generować
nadmiernych kosztów eksploatacyjnych. Wskazanie kryte- riów, jakie powinny spełniać urządzenia, i przedstawienie oferty rynkowej jest celem tego raportu.
Rodzaje sprężarek powietrza
– W przemyśle jesteśmy w stanie spotkać się głównie z trzema rodzajami sprężarek – mówi Tomasz Zieliński, kierownik Dzia- łu Sprężarek i Uzdatniania Powietrza w Air-Com Pneumatyka- -Automatyka (www.air-com.pl). Wylicza:
1. Spr żarka tłokowa: chyba najbardziej rozpowszechnio- ny rodzaj sprężarki, który znają również użytkownicy niezwią- zani z przemysłem. Stosowana głównie przy drobnych pracach z wykorzystaniem sprężonego powietrza, np. szlifowanie, prze- dmuch, lakierowanie. Niestety charakteryzują się niskimi war- tościami wydajności, dużą głośnością oraz przy dużych prze- ciążeniach w pracy, mogą ulec awarii. Jednak ich niewątpliwym plusem jest stosunkowo niski koszt inwestycyjny.
2. Spr żarka śrubowa: w przemyśle najbardziej rozpo- wszechniony rodzaj używany w 90% zakładów produkcyj- nych, które mają aplikacje albo narzędzia, które wymagają ciągłego zasilania sprężonym powietrzem. Sprężarki te cha- rakteryzują się względnie szybkim czasem amortyzacji oraz dużą niezawodnością. Są one przeznaczone do pracy ciągłej, jednak przy pracy przerywanej również dadzą sobie radę, przechodząc na pracę w biegu jałowym. Sprężarki śrubowe charakteryzują się wyższymi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi, jednak mają o wiele większy zakres wydaj- ności niż sprężarki tłokowe.
3. Spr żarka łopatkowa: spotykane w przemyśle, rza- dziej niż sprężarki śrubowe, jednak są one idealnym rozwią- zaniem, gdy zakład produkcyjny potrzebuje nieprzerwanie bardzo dużych ilości sprężonego powietrza. Idealne zasto- sowanie takich sprężarek jest np. w zakładach, gdzie kon- sumpcja sprężonego powietrza jest bardzo duża, a sprężone powietrze jest potrzebne w sposób ciągły np. 2 albo 3 zmiany. Charakteryzują się dużymi kosztami inwestycyjnymi w sto- sunku do sprężarek śrubowych.
Drugą kategorią, która jest dość mocno rozpowszech- niona, jest podział na: sprężarki olejowe oraz sprężarki
Sprężarka Bambi Air PT 24 Źródło: Pneumat
bezolejowe. Różnica między tymi dwoma rodzajami jest w miarę oczywista, tzn. moduł sprężający w przypadku sprężarek olejowych jest zanurzony w kąpieli olejowej albo jest on smarowany przez olej. W przypadku sprężarki bez- olejowej taka sytuacja nie ma miejsca. Sprężarki bezolejowe są używane w przemyśle np. w branży spożywczej albo far- maceutycznej. Sprężarki bezolejowe mogą również być wy- korzystywane w przemyśle, kiedy jest wymóg, aby powietrze dostarczane do konkretnych procesów było pozbawione oleju. Oczywiście jest również obszerny dział uzdatniania sprężonego powietrza, który zajmuje się  ltracją i osusza- niem powietrza w celu otrzymania optymalnych warunków pracy. – Kwestia zastosowanego rozwiązania jest narzucana dla konkretnych przedsiębiorstw za pośrednictwem rynku, jak również preferencji inwestora oraz kosztów eksploatacyjnych – kończy Tomasz Zieliński, kierownik Działu Sprężarek
36 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   36   37   38   39   40