Page 42 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 42

Raport
SPRĘŻARKI PRZEMYSŁOWE
Grzegorz Giebień z Pneuma wskazuje też miejsce posa- dowienia sprężarkowni. – Wybierając odpowiednie miejsce pod ustawienie systemu wytwarzania sprężonego powietrza, trzeba przewidzieć odpowiednią przestrzeń dla urządzeń oraz wentylację pomieszczenia – tłumaczy. – Idealnie, gdy pomiesz- czenie posiada dwie lub min. jedną ścianę zewnętrzną, aby zrobić w niej czerpnię i wyrzut gorącego powietrza.
Jak wspomina Joanna Staruszkiewicz, proukrent Czemar Sp. z o.o., bardzo ważne jest, aby sprężarka wraz z urządze- niami towarzyszącymi pracowała w odpowiednich warun- kach. Pomieszczenia powinny być wyposażone m.in. we właściwą i sprawną wentylację, czerpnie świeżego powietrza, wyrzut gorącego powietrza. Oprócz tego należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze otoczenia pomiędzy 4-40°C, odpowiednim podłożu zgodnym ze standardem przemy- słowym oraz o swobodnym i łatwym dostępie do sprężarki. Odpowiednio przygotowane miejsce do pracy urządzenia pozwala na sprawne funkcjonowanie sprężarki, a w przypad- ku awarii czy naprawy na skuteczne przeprowadzenie usług serwisowych.
Najtańsza – dla kogo
– Na pytanie: jaka powinna być sprężarka powietrza, najpro- ściej jest odpowiedzieć: „najtańsza” – kwituje Wojciech Kwa- śnicki, główny doradca techniczny i właściciel Comest. – Ale my patrzymy na kwestie kosztów przez pryzmat działalności. Większa  rma, której produkcja to procesy rozłożone w cza- sie, z powodzeniem może „iść w śruby” z wtryskiem oleju. Z kolei ten sam charakter zużycia powietrza (duża ilość, dłu- gie okresy użytkowania), ale w branży spożywczej lub far- maceutycznej, wykluczy kompresory olejowe. – Zatem dwie
Źródło: Czemar
kluczowe kwestie: charakter produkcji i dobór zgodny z zapo- trzebowaniem – podsumowuje Kwaśnicki. – Następnie okre- ślamy zapotrzebowanie – i wtedy możemy już tworzyć różne warianty. Łączymy sprężarkę stałoobrotową ze zmiennoobro- tową, kilka sprężarek ze sterownikiem nadrzędnym, a jeśli to możliwe (i uzasadnione ekonomicznie), możemy dołożyć od- zysk ciepła. Dziś dobrze przeprowadzona inwestycja w sprę- żarki to proces kilkakrotnego sprawdzania możliwości – kosz- tów i prawdopodobnych oszczędności. Z reguły, im większa moc kompresora, tym więcej trzeba przemyśleć – podkreśla Kwaśnicki. – To oczywiste, bo koszty rosną wraz z wielkością urządzenia. Te energetyczne oraz serwisowe. I właśnie serwis jest kolejnym elementem, który trzeba brać pod uwagę przy ob- liczaniu „najtańszej” sprężarki. Są to kwoty, które warto zabu- dżetować, bo konserwacja kompresora wiąże się z gwarancją. Poza tym brak konserwacji już kilka razy pokazał, że awaria jest droższa niż okresowe przeglądy.
– Każda sprężarka ma swoje wady i zalety, każda ma określone zastosowanie i moc – mówi Katarzyna Kostecka z  rmy Czemar. – Często kontakt ze specjalistami w branży sprężonego powietrza rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże dobrać urządzenie pod specy kę prowadzonej branży. Czemar Sp. z o.o. ma wykwali kowany zespół doradców handlowych służących radą i wsparciem na każdym etapie wyboru maszy- ny z zakresu sprężonego powietrza.
Nie zapotrzebowanie, ale moc
Krytycznie do priorytetowej roli zapotrzebowania i czystości powietrza odnosi się Tomasz Gregorczyk. – Obecnie „dawne” podejście do selekcji sprężarek, czyli określenie, jakie jest mak- symalne zapotrzebowanie na sprężone powietrze przy określo- nym ciśnieniu oraz jakie są wymogi czystości powietrza, nie do końca się sprawdza – ocenia. Otóż większość kosztów po- siadania sprężarki w czasie jej „życia technicznego”, to koszty energii pobierane przez sprężarkę, gdyż stanowią one nawet do 70% całkowitych kosztów, podczas gdy koszty zakupu to tylko 20%, a koszty serwisu ok. 10%. Jednym z lepszych indykatorów będzie moc specy czna (kW/m3/min), czyli kilowaty energii pobranej z gniazdka, podzielone na metr sześcienny na minutę na tłoczeniu. Jest to prawdziwy para- metr świadczący o efektywności sprężarki, a w połączeniu z kosztem jej zakupu jest dobrym wskaźnikiem prawdziwej wartości sprężarki. Moc specy czną można łatwo porównać do wskaźnika zużycia litrów paliwa na 100 km – wskaźnika stosowanego w przemyśle samochodowym, ułatwiającego użytkownikom podjęcie decyzji co do zakupu. Należy jed- nakże pamiętać, iż moc specy czna odnosi się do stałych warunków otoczenia i – w przypadku sprężarek stałoobroto- wych – maksymalnej wydajności sprężarki, czyli wydajności, z którą tak naprawdę rzadko pracuje, zwłaszcza w przewy- miarowanych układach.
„Wydajność” a „efektywność”
Kiedy mechanik mówi o wydajnej sprężarce, to ma na my- śli ilość powietrza, jaką dostarcza sprężarka. Jednak dla ku-
40 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   40   41   42   43   44