Page 68 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 68

Mechanika
MONITORING MASZYN
Bryan Christiansen, Limble CMMS
Strategie wdrażania
systemów monitoringu maszynw przemyśle
W artykule opisujemy ustalanie celów dla systemów monitoringu maszyn, nadawanie priorytetów maszynom w zakładzie, opracowywanie odpowiednich wskaźników wydajności oraz ciągłe ich ulepszanie.
Systemy monitorujące pracę i stan techniczny ma- szyn zyskują obecnie popularność w różnych ga- łęziach przemysłu. Z oczywistych przyczyn są one lepsze od ręcznego zbierania informacji w zakła- dach i dlatego  rmy przemysłowe przechodzą na
tę nową technologię. Często jednak  rmy przemysłowe chcą wdrożyć taki monitoring i uzyskać dzięki temu oszczędno- ści kosztów, ale jednocześnie ignorują niezbędne działania wstępne, wymagane do wdrożenia takich systemów na ma- szynach. W wyniku takiego podejścia  rmy te nie uzyskują oczekiwanych korzyści z systemów monitoringu maszyn.
Celem tego artykułu jest nakreślenie strategii, które mogą zostać zaadoptowane w celu rozwiązania powszechnie spoty- kanych problemów z wdrażaniem systemów monitorujących maszyny.
Ustalenie celów monitorowania maszyn
Istnieje pewne zagrożenie, że dane generowane przez systemy monitorujące działanie i stan techniczny maszyn mogą być mało użyteczne lub nawet w ogóle bezużyteczne. Aby tego uniknąć, musimy koniecznie najpierw określić cel wdroże- nia takiego systemu w fabryce, a dopiero potem przejść do jego realizacji. Najlepszym sposobem na to jest zrozumienie wykorzystywania danej maszyny oraz jej środowiska opera- cyjnego.
Dwie podobne maszyny, pracujące w dwóch różnych śro- dowiskach operacyjnych, mogą mieć różne wymagania co do systemu monitoringu. Weźmy na przykład napędzaną silni-
kiem pompę tłoczącą paliwo w łatwopalnym otoczeniu. Aby uniknąć możliwości powstania pożaru, konieczne jest moni- torowanie temperatury powierzchni tej pompy. Gdy jednak pompa tego samego typu jest wykorzystywana w wodociągu miejskim, to zainwestowanie w monitoring temperatury jej powierzchni będzie stratą czasu i pieniędzy, ponieważ nie ma tu środowiska łatwopalnego. W idealnym przypadku cel systemu monitoringu maszyn powinien być bardzo zbieżny z rzeczywistymi oczekiwaniami wobec maszyny, na której jest on zainstalowany.
Nadanie priorytetów maszynom do zainstalowania systemu monitoringu
Nawet średniej wielkości zakład przemysłowy czy fabryka może posiadać od setek do tysięcy elementów wyposażenia, o różnej wielkości i stopniu skomplikowania. Podczas gdy każde urządzenie daje wkład do ogólnej efektywności pracy fabryki, to zainstalowanie czujników systemu monitoringu na każdym urządzeniu czy maszynie jest po prostu  nansowo nieopłacalne. Jeśli zasoby  nansowe i czas w  rmie są ogra- niczone, to sprzętowi musi być nadany priorytet – musi być pogrupowany pod względem jego wpływu na pracę całej fa- bryki. Podobnie do tego cechy lub parametry, które mają być
Nawet średniej wielkości zakład przemysłowy czy fabryka może posiadać od setek do tysięcy elementów wyposażenia, o różnej wielkości i stopniu skomplikowania. Zainstalowanie czujników systemu monitoringu na każdym urządzeniu czy maszynie jest po prostu finansowo nieopłacalne.
66 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   66   67   68   69   70