Page 69 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 69
rejestrowane przez system, także muszą uzyskać priorytety w zależności od znaczenia danej maszyny dla fabryki.
Na ogół maszyny, które są drogie i w przypadku awarii wymagają długiego czasu przestoju w celu naprawy, są mo- nitorowane pod względem wielu parametrów. Na przykład wielki kocioł przemysłowy może wymagać monitorowania zarówno pod względem całego zakresu parametrów, które w pełni obejmują charakterystykę funkcjonalną tego sprzętu, jak i właściwości chemicznych ogrzewanego płynu. Z drugiej zaś strony kotły o małej pojemności, pracujące w niższych temperaturach i pod niższym ciśnieniem, mogą posiadać łagodniejsze wymagania co do określania ich stanu tech- nicznego i wydajności, czyli mniejszej ilości zainstalowanych czujników.
Opracowanie odpowiednich wskaźników wydajności maszyn i sprzętu
Jednym z problemów przy wdrażaniu systemu monitorowa- nia maszyn i sprzętu jest brak określenia wymagań dotyczą- cych wydajności, oczekiwanych od tego systemu. Opracowa- nie wymagań dotyczących wydajności operacyjnej dostarczy dokładniejszych praktycznych informacji na ten poziom mo- nitoringu, który jest wymagany w danej maszynie. Prawidło- wym podejściem jest tu wyznaczenie poziomu i natury sys- temu monitoringu na podstawie poziomów niezawodności, dyspozycyjności, łatwości konserwacji oraz bezpieczeństwa, oczekiwanych od maszyny. Wyobraźmy sobie bowiem taką sytuację, że na jakiejś maszynie zainstalowano skompliko- wany system czujników, współpracujący z zabezpieczeniami, które wyłączają tę maszynę w każdej sytuacji, gdy jakiś jej pa- rametr wykracza poza ustawiony zakres. Dochodzi wtedy do niepotrzebnych przestojów.
Wdrożenie systemu monitoringu wydajności i stanu technicznego maszyn w zakładzie przemysłowym wymaga głębszej analizy zarówno tych maszyn, na których będą zainstalowane czujniki tego systemu, jak i natury pracy tych maszyn.
Stałe ulepszanie systemów monitoringu maszyn
Wdrożenie systemu monitoringu maszyn nie jest projektem jednorazowym, który spełnia swoje zadanie już od momentu wdrożenia. Wymagania dotyczące funkcjonowania oraz sta- nu technicznego maszyn, w tym ich wskaźników awaryjności, są zjawiskami dynamicznymi, które zmieniają się od chwili zainstalowania tych maszyn do końca ich eksploatacji. Po- nadto cele wykorzystywania maszyn mogą się zmieniać, co może spowodować ich pracę w innych warunkach.
Idealna strategia wdrożenia systemu monitoringu ma- szyn powinna uwzględniać wykorzystywanie zbieranych informacji do precyzowania bieżących wymagań dla takie- go systemu. Na przykład niewykorzystywane dane, zebrane w ciągu całych lat ze specy cznego czujnika obrazu w obra- biarce CNC, mogą wskazywać jej operatorowi, że zainstalo- wanie takiego czujnika jest nieuzasadnione. W związku z tym czujnik ten można zdemontować z tej maszyny oraz nie insta- lować takich czujników na innych obrabiarkach CNC w przy- szłości, co spowoduje oszczędność czasu i kosztów dla rmy przemysłowej.
Podsumowanie
Mówiąc krótko: wdrożenie systemu monitoringu wydajno- ści i stanu technicznego maszyn w zakładzie przemysłowym wymaga głębszej analizy zarówno tych maszyn, na których będą zainstalowane czujniki tego systemu, jak i natury pracy tych maszyn. Dwie podobne maszyny, ale pracujące w róż- nych środowiskach, mogą być wyposażone w różne systemy monitorujące, dopasowane do konkretnych potrzeb w każ- dym przypadku. Jednym z najlepszych podejść do tematu jest dobranie właściwych systemów monitoringu do właściwych maszyn oraz połączenie ostatecznego celu takiego systemu z uzyskaniem ogólnej niezawodności, dyspozycyjności oraz łatwości utrzymania ruchu w fabryce.
Bryan Christiansen, założyciel i dyrektor generalny rmy Limble CMMS.
n
Opracowanie wymagań dotyczących wydajności operacyjnej dostarczy dokładniejszych praktycznych informacji na ten poziom monitoringu, który jest wymagany w danej maszynie.
Wprawdzie taki system monitoringu prawdopodobnie zwiększy niezawodność maszyny z powodu zmniejszenia prawdopodobieństwa awarii, jednak niepotrzebne alarmy i ich konsekwencja w postaci przyciągania uwagi pracowni- ków zakładu prawdopodobnie negatywnie wpłyną na czas pracy maszyny i jej dyspozycyjność. Krótko mówiąc, właści- we wskaźniki wydajności oraz ich realistyczne cele są dobrym kompromisem pomiędzy niezawodnością i dyspozycyjnością maszyn a łatwością ich konserwacji i serwisowania.
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2023 67