Page 40 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 40
Wywiad
ROBOTYKA
Aleksandra Solarewicz, Control Engineering Polska
Główny gracz wśród robotów
edukacyjnych dla przemysłu
Astorino to pierwszy i jak dotąd jedyny robot edukacyjny wykonany w technice druku 3D. Tańszy niż jego przemysłowe odpowiedniki, więc bardziej dostępny, jest idealnym narzędziem do nauczania robotyki przemysłowej w technikach i na uczelniach. Z jego twórcą, Markiem Niewiadomskim reprezentującym firmę ASTOR, rozmawia Aleksandra Solarewicz.
Aleksandra Solarewicz: Czym jest robot Astorino?
Marek Niewiadomski: Astorino jest to robot edukacyjny do nauki robotyki przemysłowej przeznaczony dla szkół: techni- ków, liceów i uczelni. Wszystkie jego cechy pozwalają robić to, co moglibyśmy wykonać, gdybyśmy mieli w pracowni robota przemysłowego: programowanie, obsługę, diagnostykę.
To jest różnica względem robotów zabawkowych dla mło- dzieży, które nie przygotowują później do pracy w zakładach produkcyjnych, gdzie są już roboty przemysłowe. Te roboty za- bawkowe są pod względem języka oprogramowania „zamknię- te w ramach producenta”, od którego pochodzi ten robot. Tam na przykład „programuje się” za pomocą przeciągania blocz- ków, a w przemyśle takiego systemu nie ma. Natomiast nasz Astorino uczy umiejętności, które można potem wykorzystać w przemyśle.
AS: Jak powstał robot Astorino?
MN: Projektowałem go i konstruowałem przez jakieś 2 lata, w ramach mojego największego hobby, czyli budowania wła- snych robotów, które zaczęło się około 11 lat temu. Trzy lata temu stworzyłem pierwszy prototyp Astorino.
W 2021 roku rma ASTOR, w której pracuję, włączyła ro- bota do swojej oferty oraz zainwestowała w produkcję robotów przez Dział Osprzętu Robotyki i ich dalszy rozwój.
Potem zainteresowało się nim Kawasaki Robotics i w tej chwili robot Astorino znajduje się w światowej ofercie dystry- bucyjnej tego japońskiego koncernu. Mamy podpisany kon- trakt (w listopadzie 2022 r.), robot o cjalnie nazywa się Kawa- saki Robotics Astorino.
AS: Jak jest skonstruowany ten robot?
MN: Jest to robot 6-osiowy, wzorowany na konstrukcji robo- tów przemysłowych. Ma dostępne wszystkie funkcjonalności, które mają roboty z przemysłu, czyli np. poruszanie się w za- dany sposób po trajektorii liniowej, czy złączowej, stosowa- nie układów narzędzia, ale też transmisja danych w protokole TCP/IP, wykorzystanie wejść/wyjść (dzięki temu można na przykład przesterować zawory, sterowniki).
Studenci, którzy się na nim uczą, najczęściej programują aplikację pick and place, czyli ‘pobierz i odłóż’, albo paletyzację, obsługę maszyn takich jak frezarka. Na Politechnice Śląskiej studenci pracowali cały semestr nad projektem z Astorino, które składało półprodukt z kilku detali. Potem, zgodnie z pro- gramem, robot podkładał taki półprodukt pod czujnik, żeby sprawdzić, czy jest dobrze zmontowany, a potem po wery kacji przekładał do jednego z dwóch korytek z „poprawnymi detala- mi” albo „niepoprawnymi detalami”.
Proponujemy do Astorino także dodatkowy osprzęt, np. tor jezdny, żeby robot przemieszczał się w lewo, prawo, moż- na dołożyć do niego różnorodne chwytaki: pneumatyczne lub z elektromagnesem, czy uchwyty na długopis (wtedy można za- programować robota, żeby napisał program do rysowania lub pisania), system wizyjny, który będzie służył do wykrywania elementów na taśmociągu. Dowolność jest tutaj bardzo duża.
Jeśli student nauczy się programować takiego robota jak Astorino, to będzie umiał programować i obsługiwać robota przemysłowego.
AS: Na czym polega innowacyjność Astorino?
MN: Po pierwsze, robot jest wykonany w 99,5% w technice druku 3D. Nie ma na rynku innych robotów edukacyjnych stworzonych w taki sposób, więc uczelnia czy szkoła, która do- staje od nas pliki służące do druku, jest w stanie wydrukować sobie część, która została uszkodzona podczas zajęć. Bo nie oszukujmy się, podczas zajęć ktoś coś źle zaprogramuje, robot
38 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl