Page 41 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 41

może uderzyć w stół i jakaś jego część może pęknąć. Właśnie po to daliśmy możliwość dodruku części na bazie plików STL. Jeśli studenci czy uczniowie nauczą się schematu progra-
mowania robotów przemysłowych dzięki Astorino, w znacz- nym stopniu ułatwi im to potem pracę w zakładach przemy- słowych, nie tylko z robotami Kawasaki Robotics, ale z każdym innym robotem przemysłowym. Wszystkie roboty przemysło- we są programowane w podobny sposób.
AS: Jak dotychczas przebiegały lekcje dla uczniów czy stu- dentów w zakresie robotyki przemysłowej?
MN: Z mojego i moich kolegów doświadczenia, także naszych stażystów, praktykantów, którzy pracują w ASTOR Robotics Center, wynika, że najczęściej na zajęciach na uczelni mieli do nauki jednego robota na całą grupę. Robot był dość przesta- rzały – dostarczony z demontażu w fabryce, nie zawsze w pełni sprawny. Takie roboty były rzadko uruchamiane, bo obawiano się kosztów naprawy czy wymiany, np. w przypadku drogich przekładni. Dodatkowo, zazwyczaj był to robot duży, a więc potencjalnie dość niebezpieczny, jeśli był źle używany. Tymcza- sem Astorino waży niecałe 15 kg.
Najczęściej zresztą uczniowie nie mają dużego  zycznego dostępu do robotów przemysłowych podczas nauki. Bo na przykład przypada jeden robot na 30 uczniów... To powoduje, że  zyczny kontakt z robotem – żeby zaprogramować jego pro- ste ruchy – jest minimalny. Zajęcia z robotyki ograniczają się do teorii, do obliczania transformacji, funkcji, rysowania wy- kresów, które nie pokazują, jak pasjonująca może być robotyka i co później robotyk albo mechatronik będzie robił w pracy zawodowej.
Jeden nasz Astorino, dzięki ekonomicznym kosztom, może przypadać na 5 uczniów/studentów, a nie na 15 czy 30. Jeśli grupy są 3-osobowe, każdy jest w stanie coś zaprogramować, zobaczyć, jak to działa. W cenie jednego robota stosowanego w przemyśle, proponujemy 4-5 Astorino na jedną salę dydak- tyczną.
AS: No właśnie, jaki jest dokładny koszt Astorino?
MN: Cena katalogowa robota bez dodatkowych opcji jest usta- lona na 5 500 euro, w Polsce i na całym świecie.
AS: Jeśli mówimy o sprzedaży, to dokąd już tra ł robot Asto- rino?
MN: Do szkół i uczelni technicznych, już na ponad 40 robotach uczniowie i studenci mogą uczyć się robotyki w innowacyjny sposób. W technikach pojawił się nowy kierunek: technik ro- botyk i to właśnie głównie technika inwestują w nasze rozwią- zanie.
Programowanie robotów Astorino to jest dokładnie to, czego ci młodzi ludzie potrzebują, żeby potem pracować w za- kładzie produkcyjnym. Zamiast rozwiązywać zadania z kine- matyki, uczą się programowania robotów. Astorino jest dla nich korzystniejsze cenowo niż robot przemysłowy za 100.000 zł.
Astorino dostarczyliśmy już do wielu krajów poza Polską, np. do Japonii, Egiptu, Słowacji, Szwajcarii, Włoch, Finlandii. Wypożyczamy także roboty na testy i targi dla dystrybutorów Kawasaki Robotics obszaru EMEA. Teraz planujemy dostar- czyć kilka robotów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do USA. Jest potencjał!
AS: Jakie plany rozwojowe ma ASTOR dla Astorino?
MN: Rozwój oprogramowania, dodawanie nowych funk- cjonalności, rozbudowa aplikacji, osprzętu. Rozwój zespołu, rozwój produkcji i... nadążenie za zamówieniami. A przede wszystkim dalsze propagowanie rewolucyjnej metody naucza- nia i uczenia się robotyki!
Aleksandra Solarewicz

CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl
I kwartał 2023 39


































































































   39   40   41   42   43