Page 42 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 42

Robotyka przemysłowa
OPROGRAMOWANIE ROBOTÓW
Zwiększanie łatwości obsługi
jako rosnący trend
w robotyce przemysłowej
W miarę wzrostu liczby robotów współpracujących i przemysłowych w zakładach produkcyjnych zwiększanie łatwości ich obsługi, tak aby dosłownie każdy pracownik potrafił to robić, jest rosnącym trendem i priorytetem dla firm.
Spostrzeżenia na temat obecnego stanu robotyki
• Coraz większy nacisk kładzie się na tworzenie łatwych w obsłudze robotów przemysłowych, które nie wyma- gają dużej wiedzy lub doświadczenia, aby je skutecznie obsługiwać. Nacisk ten wynika z większego zapotrze- bowania na roboty w produkcji oraz automatyce prze- mysłowej. Roboty są na pierwszej linii frontu w wielu gałęziach przemysłu.
• Roboty łatwe w obsłudze są również niezbędne dla  rm przemysłowych, ponieważ obecnie na rynku pracy nie ma wystarczająco dużej liczby chętnych do pracy w fa- brykach. Ci, którzy jeszcze tam pracują, są zwykle już starsi i nie zawsze mają niezbędne odpowiednie do- świadczenie.
• Rob Ravensbergen, dyrektor ds. marketingu w  rmie Omnirobotic, powiedział, że zwiększanie łatwości ob- sługi robotów jest na rękę integratorom systemów, inży- nierom produkcji oraz innym osobom zaangażowanym w produkcję.
Jednym z najsilniejszych trendów w robotyce przemysło- wej w ostatniej dekadzie była rosnąca popularność nowych metod oraz interfejsów programowania zaprojektowanych tak, aby roboty były łatwe do zaprogramowania – nawet dla osób niebędących ekspertami w tej dziedzinie.
Roboty współpracujące były i są w czołówce tego trendu zainspirowanego w celu uczynienia automatyki przemysłowej dostępną dla  rm każdej wielkości i pracowników o każdym
poziomie kwali kacji. Jednak łatwość obsługi ma kluczowe znaczenie w całym spektrum automatyki przemysłowej i jest problemem zarówno dla ekspertów, jak i niewykwali kowa- nych operatorów robotów.
Obecnie roboty przemysłowe mogą być programowane wieloma metodami, które przynoszą bardzo dobre rezultaty w postaci ułatwienia obsługi tych maszyn. Nie wymagają od użytkowników tytułu doktora nauk technicznych ani doświad- czenia w programowaniu. Metoda prowadzenia ręcznego1 oraz oprogramowanie do programowania robotów w trybie o ine są głównymi przykładami postępu, który sprawił, że automa- tyka przemysłowa jest łatwiejsza w obsłudze niż kiedykolwiek wcześniej.
Czasy, kiedy programowanie robotów odbywało się za po- mocą staromodnego urządzenia typu teach pendant, w więk- szości przypadków minęły. Nowe roboty przemysłowe obecnej ery mogą być programowane za pomocą aplikacji na smart- fonie, nowoczesnego teach pendanta lub tabletu oraz poprzez intuicyjne i niezwykle łatwe w obsłudze interfejsy.
Zmniejszanie złożoności robotów
Łatwość obsługi jest najważniejszym czynnikiem, jeśli cho- dzi o postrzeganie automatyki przez klientów, powiedział Ben Gibbs, dyrektor generalny w READY Robotics –  rmie z Co- lumbus w stanie Ohio, która opracowała Forge/OS, uniwersal- ny system operacyjny dla automatyki przemysłowej.
Dotyczy to nie tylko automatyki, ale technologii w ogóle. Gdy- by człowiek musiał napisać 100 linijek kodu, aby wysłać e-mail, to czy kiedykolwiek wysłałby tego e-maila? Zamiast tego klika teraz kilka przycisków i cała masa „magii” dzieje się „pod maską”. Wła- śnie w tym miejscu musimy być z robotyką za pan brat.
Forge/OS ułatwia programowanie dzięki abstrakcji i moż- liwości programowania bez wprowadzania żadnego kodu. Po pierwsze – dokonuje abstrakcji wszystkich specy cznych dla robotów języków programowania, używając wspólnego zbioru interfejsów API. Po drugie – aplikacja Task Canvas tworzy inter- fejs programowania bez kodu, w którym użytkownicy końcowi łączą bloki konstrukcyjne programu w schematy przepływu.
Użytkownicy końcowi nie muszą znać żadnego z tych języ- ków specy cznych dla robotów – mówi Ben Gibbs. Muszą tylko
Fot. Chris Vavra, CFE Media and Technology
40 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl


































































































   40   41   42   43   44