Page 49 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 49
Rittal Sp. z o.o.
Moc przetwarzania brzegowego
– Edge Data Center Rittal
W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat zauważalnie wzrosła ilość danych generowanych przez firmy na całym świecie, a proces ten uległ dodatkowemu przyspieszeniu w wyniku pandemii koronawirusa COVID-19, która wymusiła na wielu podmiotach przeniesienie działalności do sfery cyfrowej w krótkim czasie. Według aktualnych szacunków w skali globalnej funkcjonuje ponad
31 miliardów urządzeń IoT (Internet of Things), a do 2025 roku liczba ta ma się zwiększyć o ponad połowę, do około 75 miliardów. Tak drastyczny wzrost ilości informacji trafiających do centrów danych i tam przetwarzanych wiąże się z koniecznością odpowiedniej optymalizacji wydajności działania obiektów typu data center. Jednym ze skutecznych rozwiązań tego problemu jest wdrożenie infrastruktur typu Edge Data Center firmy Rittal, jednego z najbardziej uznanych na rynku producentów i dystrybutorów tego typu rozwiązań.
Przetwarzanie brzegowe (ang. edge computing) sta- nowi bezpośrednią odpowiedź na coraz większą potrzebę analizy danych oraz reakcji na uzyskane wyniki możliwie jak najbliżej lokalizacji, w której te dane są generowane. Przeniesienie przetwarzania
danych w pobliże miejsca ich powstawania pozwala znaczą- co skrócić czas odpowiedzi oraz przyspiesza reakcję, co ma kluczowe znaczenie dla aplikacji czy procesów wrażliwych na opóźnienia.
Przetwarzanie brzegowe a chmura
– główne różnice
Zasadniczą różnicę stanowi przede wszystkim krótszy czas odpowiedzi w przypadku edge computing, wynikający z ogromnego skrócenia dystansu pomiędzy miejscem faktycz- nego powstawania danych a miejscem ich przetwarzania. Poza tym warto podkreślić, że chmura nie została zaprojektowana do przetwarzania dużych ilości danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, natomiast właściwie dobrane do potrzeb samo- dzielne centra danych typu Edge nie mają z tym praktycznie żadnego problemu.
Edge Computing - najważniejsze zalety
Rozwiązania Edge Computing rmy Rittal to nie tylko wygo- da i minimalizacja czasu odpowiedzi. Wśród pozostałych ko- rzyści, jakie płyną z zastosowania przetwarzania brzegowego, warto wymienić także:
• niższe koszty infrastruktury IT - możliwe do uzyskania niezależnie od wielkości rmy. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw wdrożenie przetwarzania brzegowego eli- minuje konieczność wprowadzania kosztownych zmian w istniejącej infrastrukturze IT, natomiast duże podmioty nie muszą tworzyć ogromnych centrów danych;
• łatwa skalowalność do potrzebnej wielkości - wszystkie rozwiązania przetwarzania brzegowego rmy Rittal za- projektowano tak, by były szybkie, w pełni bezpieczne oraz skalowalne. Dzięki temu można w krótkim czasie rozbudować daną infrastrukturę brzegową do pożą- danej wielkości bez uszczerbku dla jej bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl
I kwartał 2023 47