Page 56 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 56
Case study
AUTOMATYZACJA
Siemens
Automatyzacja
w branży meblarskiej
Zastosowane przez Arotech rozwiązania bazujące na technologii Siemensa automatyzują
procesy pakoDwania mebli.
zięki zautomatyzowaniu procesu pakowania jeden z największych producentów mebli na świecie zwiększył wydajność oraz jakość do- starczania swoich produktów. Opracowane i wdrożone przez Arotech rozwiązania bazu-
jące na technologii Siemensa podnoszą efektywność proce- sów w obszarze produkcji. Znaczące oszczędności uzyskano m.in. dzięki powtarzalności cyklu produkcyjnego, zmniej- szeniu przestojów, lepszemu wykorzystaniu czasu pracow- ników i redukcji wydatków na media.
W ramach rozwiązania dostarczonych zostało pięć ma- szyn, które mogą pracować jako pojedyncze, natomiast w po- łączeniu tworzą innowacyjną linię pakowania. Powszechnym problemem przedsiębiorców są braki kadrowe. Dzięki wdro- żeniu klient zredukował liczbę pracowników uczestniczących w procesie pakowania o 19 osób na każdej ze zmian, co po- zwoliło na przeniesienie ich na inne stanowiska pracy.
Kluczowe w każdym ze wdrożonych przez Arotech roz- wiązań są sterowniki z rodziny SIMATIC S7-1500 w wyko- naniu Failsafe.
System wizualizacji obsługiwany jest przez rodzinę pa- neli SIMATIC Comfort HMI. Standaryzacja obsługi ope-
ratora i dowolne de niowanie przez użytkownika receptur pozwoliło klientowi otrzymać ujednolicony system zarzą- dzania maszyną. Bezproblemową pracę zagwarantowały napędy serwo z rodziny SINAMICS V90.
Obsługa kilkudziesięciu napędów serwo była możliwa dzięki zastosowaniu zintegrowanych w sterowniku S7-1500 specjalnych obiektów technologicznych, umożliwiających sterowanie napędami w trybie synchronizacji. Napędy ser- wo zagwarantowały elastyczność i wydajność aplikacji.
Zautomatyzowana maszyna do formowania oraz klejenia kartonów Formowanie i klejenie kartonu inicjuje procesy związane z pakowaniem gotowych mebli. Celem automatyzacji w tym zakresie było m.in. utrzymanie stałej wydajności do 12 pa- czek na minutę oraz powtarzalność tego procesu i zachowa- nie wysokiej jakości klejonego kartonu.
Maszyna pozwala na formowanie paczek tekturowych o wymiarach dopasowanych do potrzeb wytwarzanych mebli. Nowo dostarczane maszyny przechodziły pewne udoskonalenia podnoszące parametry wydajnościowe. W szczególności mody kacji był poddawany system po- dajników, który zapewnia szybkie i jednocześnie dokładne dostarczanie materiału do układu formowania. Na chwilę obecną zostało wykonanych dziewięć maszyn.
Rezultatem automatyzacji procesu jest lepsze wykorzy- stanie czasu pracowników w trakcie procesu formowania kar- tonów. W wyniku wdrożenia zmniejszono liczbę operatorów na każdej ze zmian w trybie pracy trzyzmianowej. Pozostali pracownicy przeniesieni zostali na inne stanowiska. Zgodnie z założeniami poprawiono jakość procesu klejenia opakowań w powtarzalnym cyklu oraz dzięki automatyzacji załadunku zmniejszono liczbę przestojów podczas formowania. Do ko- lejnych istotnych korzyści należy redukcja zużycia prądu i po- wietrza potrzebnych do realizacji pracy maszyn.
Automatyczna maszyna do zaklejania kartonów
Maszyna zastosowana w procesie zaklejenia kartonów pozwa- la na usprawnienie procesu pakowania poprzez automatyza- cję etapu zamykania gotowych paczek. Pełna personalizacja maszyny umożliwiła wykorzystanie wielu różnych rozmiarów kartonów przy zachowaniu powtarzalności procesu klejenia.
54 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl