Page 55 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 55
bieżącej ewaluacji współczynników efektywności wyko- rzystania zasobów produkcyjnych. Te dwa typy aplika- cji w połączeniu z narzędziami do śledzenia produktu dają dodatkową jakość w postaci narzędzi do optyma- lizacji produkcji: dane o zużyciu jednostkowym energii, o wydajności maszyn, ich wyczerpujących się zasobach są bezcenne i są na kliknięcie myszką. I trafiają wszę- dzie tam, gdzie są potrzebne, na każdy poziom zarzą- dzania w bezpieczny sposób, zgodnie z wymaganiami IEC 62443-3.
Asix® posiada unikatowe cechy, które wyróżniają go spośród konkurentów:
• wbudowane narzędzia edycyjne w trybie on-line,
• aktualizacja projektu on-line (brak etapu kompila-
cji i publikacji projektu),
• uzupełnianie danych archiwalnych po restarcie
aplikacji,
• redundancja połączeń komunikacyjnych,
• program AsTrend do wykreślania przebiegów ar-
chiwalnych pomiarów z możliwością raportowa-
nia,
• archiwizacja danych z kompresją, bez dodatkowej
licencji,
• wbudowane narzędzia raportowe,
• moduł recepturowania i archiwizacji zdarzeniowej,
• funkcjonalność GIS w oparciu o Open Street
Maps,
• gwarancja kompatybilności starego projektu
z nową wersją oprogramowania.
To wszystko w cenie zwykłej licencji, którą można
rozszerzać o dodatkowe moduły. Można dodawać je w każdej chwili, jak klocki LEGO do startowego zesta- wu. Najważniejsze, to:
• Asix4WWW - aplikacja w przeglądarce z zacho- waniem pełnej funkcjonalności w technologii HTML5,
• Asix Energy – monitorowanie mediów energe- tycznych,
• Asix OEE – współczynniki efektywnościowe (KPI) w czasie bieżącym,
• AsAlert – alarm przez SMS lub mejl,
• Asix Mobile – aplikacja na smartfonie lub tablecie,
• WAGO Visu Building - dystrybuowany przez WA-
GO-ELWAG, jest dedykowany do współpracy ze
sterownikami WAGO w aplikacjach BMS.
W obecnych czasach, gdy koszty energii szybują
wysoko, proponujemy Asix Energy i Asix OEE.
Asix Energy, to śledzenie zużycia energii, pozwa- la wyszukiwać energochłonne urządzenia, raportować z użyciem wbudowanych szablonów, analizować kosz- ty energii przy różnych taryfach i podejmować optymal- ne pod tym kątem decyzje, alarmować o przekrocze- niach mocy i energii pobranej. Ten fragment systemu budowaliśmy pod czujnym okiem praktyków - głównych energetyków, więc spełni wymagania właśnie tych, któ- rym jest dedykowany. Należy dodać, że jest to aplika- cja budowana automatycznie na podstawie przygoto- wanego w skoroszycie MS Excel wsadu. To sprawia też, że dalsza rozbudowa i konserwacja jest prosta dla użyt-
kownika końcowego. Dodatkowo, to znaczące ułatwie- nie w audycie energetycznym więc uzyskanie świadectw energetycznych staje się prostsze.
Asix OEE, to optymalizacja produkcji, to podejmo- wanie decyzji o lokowaniu produkcji na określonych urządzeniach przy znajomości ich wydajności, nieza- wodności czy planowanego przeglądu. To współczynni- ki OEE i inne, dowolnie zdefiniowane przez użytkowni- ka, wyliczane w czasie bieżącym i natychmiast przeka- zywane do innych narzędzi, jak aplikacje MES, ERP czy APS. Dane z Asix OEE dają podstawy do analiz pod ką- tem bieżącego wykorzystania zasobów produkcyjnych i tych strategicznych o wymaganych inwestycjach. Mało się mówi o tym, że podawanie operatorom na bieżąco ich wyników wydajnościowych podnosi motywację do dobrej i wydajnej pracy.
AsBase umożliwia śledzenie produktu, identyfikowa- nego w dowolny sposób i z dowolną dokładnością: we- dług numeru seryjnego lub szarży czy partii w zamówie- niu. Dzięki recepturom uzyskuje się powtarzalną jakość, dzięki archiwizacji zdarzeniowej – paszport wyrobu, do- kumentujący każdy etap produkcji i pozwalający na od- szukanie w historii pomiarów przebiegu właściwego da- nemu procesowi i produktowi z dokładnością do 0.01s!
Jedna z czterech metod raportowania pozwoli na przygotowanie raportów o różnym kształcie i złożo- ności: od prostych w arkuszu Excel po te w Reporting Services serwera MS SQL (SSRS). Raporty w AsTrend mogą być definiowane ad hoc, kilkoma kliknięciami, pozwalając szybko uzyskać nietypowe zestawienia da- nych, potrzebne w stanach awaryjnych. Raporty SSRS, to łatwe udostępnianie danych do aplikacji bizneso- wych i do dalszej analizy.
Ciekawym dodatkiem jest Asix Mobile, który po- zwala na budowanie na smartfonach lub tabletach apli- kacji z dostępem do wszystkich zasobów systemu (z wy- łączeniem raportów), ze sterowaniem, kontrolą upraw- nień i indywidualnymi profilami użytkowników. To narzędzie dla utrzymania ruchu: zwykły telefon w kie- szeni pozwala na monitorowanie instalacji w całym za- kładzie i natychmiastową interwencję w stanach nienor- malnych. Proces pod kontrolą zdalnie i non-stop.
Wymogiem chwili jest, by aplikacja była dostępna na biurku operatora lub panelu HMI na hali produkcyjnej na równi z komputerem kadry zarządzającej. Publikowanie aplikacji na serwerze WWW w technologii HTML5 speł- nia ten wymóg – operator i menedżer widzą to samo, mając różne uprawnienia i dostępne funkcje.
Reasumując należy stwierdzić, że Asix® jest sys- temem, nad którym warto się pochylić w kontekście wprowadzania zmian w zarządzaniu produkcją, opty- malizacji zużycia mediów, kontroli zasobów. Jeśli weź- mie się pod uwagę świetną z ekonomicznego punk- tu widzenia ofertę, szybkie i w języku polskim wsparcie techniczne, sieć ponad 50 autoryzowanych integrato- rów, to podjęcie decyzji nie będzie trudne. Zwłaszcza teraz, gdy każdą złotówkę liczy się dokładnie przed wy- daniem. ASKOM daje gwarancję, że wydatek nie pój- dzie na marne.
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl
I kwartał 2023 53