Page 57 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 57

Podobnie jak w maszynie służącej do formowania oraz zaklejania kartonów, wykorzystane zostały możliwości tech- nologii Siemensa zapewniające zintegrowane funkcje bez- pieczeństwa w jednym środowisku, jakim jest TIA Portal. Użyte zostały również gotowe biblioteki do obsługi systemu pracujących serwo napędów, dzięki którym skrócony został czas uruchomienia przy zachowaniu wymaganych parame- trów wydajnościowych maszyny.
Maszyna do automatycznego dokładania narożników oraz klejenia palety dolnej
i tacy górnej
Zaprojektowana i wdrożona maszyna pozwala zautomaty- zować etap przygotowania palety przed transportem. Sys- tem niezależnych magazynków narożników umożliwił na- przemienną pracę z produktami o różnych wysokościach. W dostosowaniu maszyny do pakowanego produktu poma- ga dostarczony wraz z nią panel operatorski SIMATIC HMI.
W rezultacie zastosowanego rozwiązania udało się po- prawić jakość przygotowania palet przed transportem i zna- cząco zwiększyć wydajność układania mebli na paletach, skracając czas realizacji do jednej minuty na każdą paletę.
Główną korzyścią była możliwość reorganizacji pracy pracowników z 4 do 1 operatora na zmianę, co pozwoliło na przeniesienie pracowników na inne stanowiska.
Udało się także ograniczyć liczbę urazów pracowników spowodowanych wykonywaną pracą  zyczną podczas for- mowania tac palet. Do korzyści zaliczyć należy także reduk- cję zużycia kleju poprzez zastawanie automatycznego syste- mu klejowego oraz ograniczenie wykorzystanej przestrzeni stanowiska.
Maszyna do klejenia palet tekturowych
Zadaniem kolejnej wdrożonej maszyny było przyklejanie podstawek oraz innych elementów palety kartonowej do tacy palety. Jednym z najważniejszych wymagań wobec za- stosowanego rozwiązania była synchroniczna praca trzech manipulatorów na jednej osi z wykorzystaniem systemu an- tykolizyjnego oraz zachowanie dokładności odkładania oraz klejenia. Pozycję oraz ułożenie przyklejanych elementów można dowolnie kon gurować przy pomocy dostarczanego z maszyną panelu operatorskiego. Zastosowano także w peł- ni zautomatyzowany system pobierania tac tekturowych.
Efektem zainstalowania maszyny jest powtarzalność oraz dokładność klejenia i znaczące zwiększenie wydajności do 650 palet na zmianę w porównaniu do 350. Wyższa wy- dajność pozwoliła na redukcję liczby zmian. Obecnie przy maszynie pracuje jeden operator, a praca maszyny odbywa się na dwie zmiany. Wcześniej obsługa maszyny wymagała trzech pracowników na każdej ze zmian.
Automatyczny bufor
Kolejnym krokiem na drodze zwiększenia wydajności pro- cesu pakowania i dystrybucji mebli jest automatyczny bufor, którego zadaniem jest ustawienie materiału po paletyzacji na odpowiednim torze i oddanie go do następnego procesu kompletacji według zamówień. Układ posiada możliwość automatycznego zarządzania transportem produktów we- dług ustalonego harmonogramu zleceń. Na buforze pra- cują trzy przesuwnice automatyczne, które współpracują z aplikacją nadrzędną. Zlecenia tworzone są przez planistów produkcji. W kolejnym etapie przekazywane są do układu buforu. Wprowadzanie zleceń może odbywać się również automatycznie już na poziomie magazynu materiałów. Apli- kacja posiada opcję podglądu, jaki materiał aktualnie jest transportowany i jaka jest jego pozycja w buforze.
Wcześniej materiał był transportowany ręcznie przez pracowników, a zarządzanie zleceniami odbywało się w standardowych arkuszach kalkulacyjnych na komputerze lub papierze.
„Maszyna wykorzystuje komunikację bezprzewodową wraz z sygnałami bezpieczeństwa” – mówi Mateusz Bach.

CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl
I kwartał 2023 55


































































































   55   56   57   58   59