Page 39 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 39

 Brown Bag seminerlerimiz kapsamında SAP, FIT, Gartner gibi şirketlerde çeşitli GelecekHane ile Türkiye’de alanında ilk kez
“Yapay Zeka’ya Giriş” konusunda
Temmuz ayı konuşmacımız olan Halil Aksu’yu biraz daha tanımak ve yeni trendler hakkında sohbet etmek istedik.
Öncelikle şirketimize ve dergimize
konuk olduğunuz için teşekkür ederiz. Gelecekhane’nin Baş Döndüren’i olan Halil Aksu’yu bir de kendi ağzından tanıyabilir miyiz?
Davet ettiğiniz ve teveccüh gösterdiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Anadolu Sigorta’nın bizim nezdimizde çok farklı bir yeri var. Almanya’da doğdum, büyüdüm, okudum. Bunun üzerimde çok büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Sistematik, dü- zenli, disiplinli, dakik gibi sıfatlar kazandırdı bana. 1997 yılında hayatımın kadınını bulup evlenme şansım olunca, Türkiye ve Akdeniz kültürü bana sıcaklık, samimiyet, empati gibi özellikler ilave etti. Buna çok memnun oldum. İyi bir sentez çıktı ortaya. Batılı gibi düşünen, doğulu gibi hisseden, duygularını akılla kontrol eden, aklını duygularla yumu- şatan bir sentez oldu.
görevlerde Türkiye’de, Avrupa’da ve Orta Doğu’da 20 yılı aşkın bir süre kurumsal bir kariyer yürüttüm. Bugünlerde yeni heye- canımız olan GelecekHane’yi geliştirmeye çalışıyoruz.
Şehirleri ve yaşadığımız ortamları
yaşanası kılmak, bizim sorumluluğumuzdur. Herkes kendi evinden, kendi mutfağından başlayabilir.
yapılmış pek çok gelişmeye imza attınız. Ge- lecekHane fikri nasıl doğdu, neler yapıyor? 2013 yılında 40. doğum günümü kutladım. Hayatımın kabaca yarısına geldiğimi düşün- düm. İkinci yarısında serbest olmak, hayalle- rimi gerçekleştirmek istedim. Aynı zamanda kızım 10 yaşındaydı. Acaba o 40 yaşına geldiğinde, yani bundan 30 yıl sonra dünya nasıl bir yer olacak? Bu sorunun peşinden gitmek hoşuma gitti. Bu misyon ve vizyonla GelecekHane’yi kurdum.
2014 yılı başından beri Türkiye’nin, dünyanın, kısaca insanlığın gidişatını dert edinmiş bir ekiple, dünyayı ve ülkemizi daha yaşanası bir yer haline nasıl getirebiliriz diye heyecanla çalışıyoruz.
Pek çok konferans düzenledik, pek çok danışmanlık projesi gerçekleştirdik, Maker Hareketi gibi, Gen Hareketi gibi. Bugünlerde Anadolu Sigorta’nın da üyesi olduğu Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi gibi faaliyetler başlat- tık, büyüttük, olgunlaştırdık.
2018 yılı bize oldukça uğurlu geldi. Ekibimizi büyütüyoruz. Strateji, Dijital ve Tasarım konularına odaklandık. Gelecek araştırmaları
  MAKSİMUMBİZ 37

   37   38   39   40   41