Page 41 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 41

Sigorta dahil olmak üzere, 15’ten fazla üni- versite, 10’a yakın STK ve kamu kuruluşu, 60’tan fazla yapay zeka girişimcisi, 10’dan fazla basın organı bu ağın üyesi, destekçisi veya paydaşı durumunda.
Her ay düzenli toplantılar düzenliyoruz. 14 Şubat’ta Türkiye’nin ilk Yapay Zeka Zirvesini düzenledik. 14 Mart 2019 tarihinde ikincisi düzenleyeceğiz. Seminerler, çalıştaylar, raporlar, farkındalık çalışmaları, basın demeçleri, ve benzeri pek çok faaliyetimiz paralel bir şekilde devam ediyor. Sizlerin desteği ile daha da büyütmeyi ve geliştirme- yi planlıyoruz.
Şirketimizde gerçekleştirdiğiniz “Yapay Zeka’ya Giriş” seminerinizi ilgi ve keyifle dinledik. Okuyucularımız için soralım, yakın gelecekte bizi devrim niteliğinde gelişmeler bekliyor mu?
Yapay zekanın girmediği hiç bir alan kalma- yacak. Ticari ve teknik olarak en kolay ve
en ekonomik alanlardan başlayacak. Cep telefonlarımızın içinde ciddi yapay zeka özel- likleri var. Bir yandan ses tanıma gibi. Artık telefonlarımızla konuşarak anlaşabiliyoruz. Diğer yandan fotoğraf makinesinin özellikleri yapay zeka ile sürekli gelişmeye devam edecek. Yapay zeka arabalarımızın içine, akıllı evlere, akıllı ofislere hızlıca girecek. Asansörler konuşacağız, yakıt optimizas- yon ve enerji tasarrufları, kaza önlemek, trafiği yönetmek gibi alanlarda yapay zeka kaçınılmazdır. Endüstri 4.0, yani sanayide dijital dönüşüm kapsamında akıllı fabrikalar, akıllı depolar, akıllı kamyonlar, akıllı tedarik zincirleri hep yapay zeka sayesinde akıllı hale gelecek. Diğer yandan sağlık, emniyet, ula- şım / havacılık, savunma gibi sektörlerde de yapay zeka önemli bir rol oynayacak, hayat kurtaracak veya cephede belirleyici olacak.
2019 yılının gündemini hangi trendler meş- gul edecek? Öngörülerinizi alabilir miyiz? Dijitalleşme ve dijital dönüşüm en önemli gündem, en önemli trend olmaya devam edecek. Küreselleşme devam ederken, ticaret savaşları, kotalar, gümrükler, vb. un- surlar gündemimizi meşgul edecek ve yeni dünya düzeni kurulana kadar bu tür haberler artacak.
Ortak çalışma alanları ve yeni / genç kuşak- lara uygun ofis tasarımları yaygınlaşmaya de-
vam edecek. Ofisler, şehirler, evler, AVM’ler yeşillenmeye devam ediyor. Bu trend olduğu kadar da bir temennidir. Şehirleri ve yaşadığımız ortamları yaşanası kılmak, bizim sorumluluğumuzdur. Herkes kendi evinden, kendi mutfağından başlayabilir.
Son olarak sizden ufuk açıcı dizi, film ve kitap önerileri alabilir miyiz?
İşte bu en zor soru. Önermek kolay, ama in- sanların değerli vaktini meşgul etmek adına, en çarpıcı olanlarını seçmek, hiç de kolay değil. 2014’te sessiz sakin ‘The Giver’ isimli bir film gösterime girmişti. Pek duyulmadı. Meryl Streep ve Jeff Bridges oynuyordu. Gelecek açısından önemli bir konuyu işliyor. Tavsiye ederim. 2006 yılı yapımı ‘Idiocracy’ isimli bir film var. 2505 yılında geçiyor. Ama izleyince, o günlere kalmaz diyeceksiniz. Film kalitesi çok yüksek değil, ama güncellik bakımından çok önemli.
Kitap tavsiyesi: Ekim ayında benim yeni kita- bım çıkacak. Dijitopya. Tavsiye ederim. Harvard Profesörü Michael Sandel’in ‘Pa- ranın satın alamayacağı şeyler’ isimli kitabı. Yine Harvard Belfer Center Direktörü Gra- ham Allison ‘Destined for War’ isimli kitabı. Üçüncü dünya savaşı kaçınılmaz mı sorusu?
Davos 2017 zirvesinde Xi Jinping konuşması- nı herkesin dinlemesini tavsiye ederim.
Dizi izlemekten hoşlananlar için tabii ki Westworld (HBO), Mr. Robot (USA Net- work), Humans (Channel 4) gibi yapıları tavsiye ederim. En ilginç bilim kurgu yapıtı tabii ki ‘Black Mirror’dur (Netflix). En değerli varlığımız zamanımızdır, akıllıca kullanmalı, ziyan etmemeli.
  MAKSİMUMBİZ 39

   39   40   41   42   43