Page 52 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 52

 SANAT
RENKLERIN SANATLA DANSI:
POPART
POPÜLER SANATIN KISALTMASI OLARAK HAYATIMIZA DAHIL OLAN POP ART SANATI ILK KEZ 1958 YILINDA INGILTERE’DE ORTAYA ÇIKTI. ALIŞILMIŞIN DIŞINDA FARKLI BIR ETKI YARATMAK VE INSANI DÜŞÜNMEYE TEŞVIK ETMEK AMACIYLA ORTAYA ÇIKAN POP ART ILK GÜN KI POPÜLERLIĞINI KORUYOR. MODADAN DEKORASYONA HAYATIN HER ALANINDA KARŞIMIZA ÇIKAN BU AKIM RENGARENK BIR ORTAM YARATIYOR.
İlk olarak Amerika ve İngiltere’de soyut dışavurumculuğa tepki göstermek isteyen genç sanatçıların akım haline
getirdikleri Pop Art akımının gelişmesi 1970’li yılları buldu ve kısa sürede yayıldı. Gerçek ile görüntünün farkını çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor ve makineleşmiş hazırcı insanı eleştiriyor. Şablonlar, boya tabancası, baskı resimler ve ipek baskıların tuvalde kullanılması Pop Art sanatında ilk göze çarpanlardan. Zaman içerisinde bu akımın temsilcileri arttı ve her biri konu hak- kında farklı tezler ortaya koydular. Hepsinin aynı fikirde olduğu konu ise resim yapma eyleminin önemiydi. İşin yaratıcı yönünü yü- celtmeyi amaçlayan Pop Art sanatı, resmin ne yöne gideceğini ne anlatacağını resme başlamadan önce bilmeyi reddediyor.
Ingiltere’nin Pop Art’a Bakışı
Pop Art sanatının doğuş yerlerinden biri olan İngiltere’de bu sanatın ilk örneklerin- den biri Richard Hamilton imzasını taşıyor. ‘‘Günümüzün Evleri’’ başlıklı kolajı 1956 yılında ilk örnek olarak kabul ediliyor. Bu eserle birlikte İngiliz Pop Art Sanatı’nda Richard Hamilton’un etkili olduğu dönem başlıyor. 1953 – 1957 yılları arasında devam
Pop Art akımı denildiğinde ilk akla gelen isim, Pop Art'ın öncülerinden Andy Warhol, Amerikalı film yapımcısı, ressam ve yayıncıdır.
50 MAKSİMUMBİZ

   50   51   52   53   54