Page 53 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 53

  eden bu dönemden sonra Peter Blake, Ro- ger Coleman gibi genç ve başarılı isimlerler resimsel soyutlama tarzına yakın eserler ortaya koyuyor.
Amerika’nın Pop Art’a Bakışı
Amerika’da Pop Art denildiğinde akla ilk gelen iki isim Robert Rauschenberg ve Jasper Johns. Bu iki isim yaptıkları tüm çalışmalarda soyut anlatımcılıktan Pop Art’a geçişi sağlıyor. Rauschenberg’a göre; resim sanata ve yaşama bağlı ve her ikisi
de imal edilemez. Rauschenberg dışında Amerika’da önemli sanatçılar da bulunuyor. Daha çok grafik sanatlara ya da reklam kompozisyonlarına özgü tekniklere başvu- ran ve New York’ta ”Amerikan Sahnesi” için çalışan Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Tom Wesselmann, James Rosenquist ve Class Oldenburg gibi A.B.D. Pop Art sanatının öncüleri önemli eserler yaratmış olsalar da sanat hareketi oluşturmayı başaramadılar.
Türkiye ve Pop Art Sanatı
Türkiye, Pop Art Sanatı’nı Andy Warhol
ile duymuş olsa da bu alanda çalışmalar 2000’li yıllar ile başladı. Genç kuşak sa- natçılar bu yıllardan sonra var olan çizginin üzerine bir şeyler katmaya başladılar. Böylece çoğul ve rengarenk görüntülerin yerini net ve tekil renklerin hakimiyetinde olan çalışmalar aldı. Bu doğrultuda bu çalışmalara örnek olarak verilecek ilk isim Ümit Bilgen. 1979 yılında bir ilke imza atarak siyah ve beyazın uyumunu bu sanat için uyguladı. Böylece sıra dışı bir çalışmayı hayata geçirdi.
Marilyn Monroe gibi birçok ünlü kadın sanat tarihine ilham verdi.
              MAKSİMUMBİZ 51
Uyan mak

   51   52   53   54   55