Page 55 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 55

  Zencefil
Evlerde en çok bulunan baharatlardan olan zencefil de şifalı bitkilerden. Baş dönmesi, mide rahatsızlıkları, gaz, ishal gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda öksürük, bronşit tedavisinde de kullanılıyor.
 Kinoa
Susam ailesinden gelen kinoanın tarihi çok eskiye dayanıyor. İlk olarak İnkalar tarafından 7000 yıl önce kullanılan kinoa tohumu Mayalar’ın uzun ömürlerinin nedeni olarak gösteriliyor. En değerli besinler kategorisinde yer alan kinoayı bu kadar değerli kılan özelliği içindeki aminoasit miktarı. İnsan vücudunda az miktarda bulunan aminoasitlere sahip olduğu için filizlendirildiği takdirde etten bile daha kuvvetli bir protein kaynağı olarak görülüyor. Kansere karşı da önleyici özelliği bulunan kinoanın yüksek tansi- yon, ödem ve şişkinlik problemleri için de olumlu etkiler sunuyor.
   Spirulina
Çoğu kişinin adını duymadığı spirulina sahip ol- duğu yüzde 70 oranındaki protein ile dünyanın en zengin protein kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Bir diğer özelliği ise çok kolay bir şekilde sindirilmesi. B12 vitamini açısından da oldukça zengin bir kaynak olan spirulina, do- ğadaki en zengin demir içeriğine sahip. Ayrıca içerdiği yağ asitleri ve klorofil pigmentleriyle cildi yenileme ve temizleme özelliğine de sahip.
MAKSİMUMBİZ 53
  Arı Poleni
22 çeşit aminoasit, A, B-complex, C, D, E, H ve P vitaminleri, demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyum, çinko gibi mineralle-
ri, doğal hormon ve enzim içeren arı poleni yüksek oranda enerji verme özelliğine sahip. Yüksek tansiyon ve kanser tedavisinde doktor tarafından tavsiye ediliyor. Arı poleni çok kon- santre bir yiyecek olduğu için, fazlasını vücut kullanamaz ve reaksiyon gösterir, dolayısıyla bir çay kaşığı ile başlayıp miktarı yavaş yavaş attırabilirsiniz. En yüksek dozunuz 30 gramı geçmeyecek şekilde olmalı.
 
   53   54   55   56   57