Page 57 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 57

 SOFRALARDA
RENK FESTIVALI
KIŞ IÇIN GERI SAYIM BAŞLADI. MEVSIMIN GEREKTIRDIĞI DEĞIŞIKLIK SOFRALARA DA YANSIDI. MEVSIMIN GETIRISI SEZONUN SEBZELERI ÖZLEDIĞIMIZ YEMEKLERI SOFRALARA TAŞIRKEN, BIRBIRINDEN RENKLI VE LEZZETLI MEYVELERLE HAZIRLANAN KOMPOSTOLAR SOFRALARDA RENK FESTIVALI YAŞATIYOR.
Türk mutfağının en vazgeçilmez parçalarından olan kompostolar sofraların baş tacı. Çeşitli mey- velerle kısa sürede hazırlanan şerbet tadındaki içecekler sonbahar ve kış sofralarında birçok menüde kendine yer buluyor. Lezzetiyle damaklarda tat bırakan, renkleriyle sofralarda festival havası oluşturan kompostolar için kolla- rı sıvayın. Geçmişi Ortaçağ’a kadar da- yanan komposto aslında Fransızca’dan dilimize katıldı. Fransızca’da karışım anlamına gelen kompostoyu en yalın haliyle tanımlamak gerekirse meyve ve şeker şurubundan hazırlanan bir tatlı olduğunu söylemek yeterli olur. Bizim kültürümüze göre ana yemekle birlikte tüketilmesi için sofraya hazırlanırken getirilen komposto, Ortaçağ’ın İngil- tere’sinde ana yemekten önce servis ediliyordu. Rönesans döneminde ise yemek bittikten sonra sofraya getirilirdi. Malzemelerinin ucuz ve kolay bulunabi- lir oluşundan ok kolay hazırlanıyor oluşu ve dolayı komposto, Avrupa'da bir dö- nem Yahudi yemeği olarak da bilinirdi. Malzeme konusunda farklı seçeneklerin bulunduğu kompostonun içine vanilya, portakal kabuğu, Hindistan cevizi, tarçın, karanfil gibi lezzet katacak mal- zemeler ilave edilebilir.
Komposto Yapma Sanatı
Birçok meyve ile komposto yap- mak mümkün. Komposto yapılacak meyvenin öncelikle güzel bir şekilde
temizlenmesi gerekiyor. Ayrı bir yerde kaynatılan suyun içine şeker atılıp, şekerin erimesi beklenilmeli. Temizlenen meyveler kaynayan suyun içine ilave edi- lip, şurup haline gelene kadar pişirilmeli. Komposto yaparken en dikkat edilmesi gereken konu ayva, elma, armut gibi sert meyvelerle komposto hazırlanacaksa bu meyvelerin yeterince yumuşaması için önceden pişirilmesi gerekiyor. Kayısı, erik, kızılcık, üzüm, incir gibi kuru meyve- ler ise ölçüyle kaynatılmalı. Yumuşayın- caya kadar kaynatılmalı, ardından şeker ilave edilmeli.
Komposto Nasıl Muhafaza Edilebilir?
Hazırlanan komposto ılındıktan sonra kavanoza ya da sürahiye konularak muhafaza edilebilir. Oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda saklanabilir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamda saklamak donmasına ya da aşırı ısınmadan tadının değişmesine neden olabilir. Ama içme- den kısa bir süre önce buzdolabında belirli oranda soğuması beklenebilir.
Her Meyvenin Kompostosu Olur
Komposto her ne kadar sonbahar ve kış sofralarında yerini alsa da, hazırlama ko- nusunda yaz meyveleri ile de çok lezzetli tarifler yapılabilir. Bunun için farklı mev- simlerde dondurucuya atılan meyvelerle de komposto hazırlanabilir. Buzdolabı poşeti içine konularak muhafaza edilen meyvelerin hava almayacak şekilde yerleştirilmesi önemli.
ELMA KOMPOSTOSU TARIFI
Malzemeler
6 adet elma
2 su bardağı toz şeker
8 su bardağı su
Hazırlanışı
Elmalar iyice yıkandıktan sonra küp küp şeklinde doğranmalı. Bir tencereye 8 su bardağı su ve 2 su bardağı şeker eklenerek kaynamaya bırakılmalı. Su kaynamaya başladığında elmalar içine atılmalı ve elmalar yumuşayıncaya kadar kaynamalı. Kaynadıktan sonra kaselere koyup, soğumaya bırakılmalı.
Komposto her ne
kadar sonbahar ve kış sofralarında yerini
alsa da, hazırlama konusunda yaz meyveleri ile de çok lezzetli
tarifler yapılabilir.
MAKSİMUMBİZ 55
   55   56   57   58   59