Page 62 - MAKSİMUM BİZ | NİSAN 2016
P. 62

                spor
  Bu şampiyonlukları takip eden birkaç yıl ne Kobe Bryant ne de Los Angeles Lakers için iyi geçmedi. Üst üste şam- piyonluklar yaşadığı koçu Phil Jackson ve takım için ezeli rekabete girdiği Shaquille O’neal’in ayrılmasıyla takı- mın tek lideri haline geldi. Eski koçu Phil Jackson kitabında Kobe Bryant hakkında yazdığı “Ona koçluk yapmak pek mümkün olmuyordu.” cümlesi egosu hakkında da bizlere ipuçları veriyordu. Bu süreçte Toronto Raptors karşısında bulduğu 81 sayıyla bir maçta en fazla sayı atan ikinci oyuncu unvanını aldı. İstatistiklerini her gün daha da iyiye taşıyan Kobe Bryant’a rağmen takım olarak istedikleri başa- rılara hasret kaldılar.
6 yıl sonra, 2007-2008 sezonunda NBA finaline adını yazdıran Kobe Bryant’lı Los Angeles Lakers, bu kez finalde Boston Celtics’e kaybetti. Bu kayıp önlerindeki 2 senenin şampiyonluğunu Los Angeles’a getirecekti. Bu şampi- yonluklarla kariyerinin en üst seviye- lerine çıkmış olacaktı. Artık kuşkusuz
60 | maksimumbiz
3’lük atma mesafesini neredeyse orta sahaya kadar çeken Stephen Curry atış stiliyle de çeşitli bilim programlarına
konu oldu.
ligin efsaneleri arasında yerini almıştı. Şampiyonluk sezonlarından sonra sakatlıklarla uğraşmaya başlayan Kobe Bryant için işler yolunda gitmese de ligin 30.000 sayı barajını aşan en genç oyuncusu oldu. Yaşadığı efsanevi bas- ketbol kariyerinde lige istatiksel olarak da imzasını bıraktı.
Bu sene başında ise “Kalbim ve beynim bu oyuna devam edebileceğimi söylese de vücudum biliyor ki bu oyunu bırak- manın zamanı geldi. Bunu kabullendim ve bırakmaya hazırım.” sözleriyle sezon sonu emekliliğini açıklayan Kobe Bryant’ın veda sezonu 2015 -2016’yı daha bir değerli kıldı.
BÜYÜK REKOR PEŞİNDE; GOLDEN STATE WARRIORS VE BİR GARİP ADAM; STEPHEN CURRY
1946 yılında Philadelphia Warriors ismiyle kurulan sonrasında birkaç
kez isim ve şehir değişikliği yaşayan Golden State Warriors, 1971 yılında bütün Kaliforniya eyaletini kapsaması için bu ismi aldı. Yeni ismiyle ilk şam- piyonluğuna ise 1974-1975 sezonunda ulaştı. Bundan sonra ise Golden State Warriors, ligin başarısız sayılan ta- kımları arasına girdi. 1995-2006 yılları arasında NBA Playoff ’larına bir kez bile kalamadılar. Böyle bir dönemden geçtikten sonra yeni bir yapılanmaya giren the Warriors’un Stephen Curry ile yolları 2009 yılında kesişti. Takımdaki ilk hareketlenme ise 2011 yılında Klay Thompson’un katılımıyla başladı. 2012-2013 sezonunda uzun yıl- lar sonra ikinci defa Playoff ’lara kalma başarısı gösterdi. Bu sırada Stephen Curry ve Klay Thompson, 3 sayı çizgisi- nin gerisinde yaptıkları işlerle “Splash Brothers” lakabını aldılar.
Geçtiğimiz sene Cleveland Cavaliers’i finalde devirerek aldıkları sürpriz şampiyonluk üzerine bu sezon bütün gözler Golden State Warriors’un üze- rine çekildi. Takım da bu ilgiyi karşı- lıksız bırakmadı. Bu sezon ilk yenilgiyi aldıklarında ligin 24. karşılaşması oynanıyordu. Milwaukee Bucks’ın son
 


   60   61   62   63   64