Page 63 - MAKSİMUM BİZ | NİSAN 2016
P. 63

                 verdiği bu seri NBA ligi tarihinin de en başarılı açılış performansı oldu. 3 sayı çizgisine kadar bile gerek duymayan sayılarıyla bu başarının mimarlarından Stephen Curry’nin geçmişi de basket- bolla dolu. Eski bir NBA oyuncusu Dell Curry’nin oğlu olan Stephen Curry’nin kardeşi Seth Curry başka bir NBA takımı Sacramento Kings’te forma gi- yiyor. Basketbolun bir gelenek olduğu ailede yetişen Curry, kolej seviyesinde oynadığı oyunla dikkatleri üstüne çekti. Golden State Warriors ile çıktığı kariyerinin ilk profesyonel maçında
14 sayı ve 7 asist yapan Stephen Curry NBA’e hızlı bir giriş yapmış oldu. Stephen Curry’nin kendini bir üst se- viyeye çıkarması Steve Kerr’in takımın başına geçmesiyle gerçekleşti. Golden State Warriors’a daha hızlı bir oyun anlayışı getiren Kerr, Curry’de daha fazla atış yapma imkanı sunmuştu. Bu sayede Stephen Curry, maç başına 24 sayı gibi başarılması zor istatistiklere sahip oldu.
Bu sezona da inanılması zor bir re- korla, ilk 3 maçta 118 sayıyla başlayan Curry bu konuda Micheal Jordan’ın da rekorunu egale etti. Micheal Jordan’la mukayese edilen Kobe Bryant bu sezon emekli olurken, majestelerinin istatistiklerine yetişen yeni bir efsane doğuyordu. Hızlı bir şekilde oynanan ve 3’lük atışlarla son bulan hücumlarla Golden State Warriors da ligin çehre- sini değiştirebilecek bir takım olarak görülmeye başlandı.
3’lük atma mesafesini neredeyse orta sahaya kadar çeken bu garip adam, atış stiliyle de çeşitli bilim programlarına konu oldu. Stephen Curry’nin 2012- 2013 sezonunda kırdığı 3 sayı rekorunu bu sene şimdiden geçmesiyle, rekor kırılması zor bir noktada kalacak.
% 45’lere varan 3 sayı isabet oranıyla gelecekte bu alandaki bütün rekorlara aday olacağına ise kesin gözüyle bakılı- yor. Kendi rekorlarını geliştirip gelişti- remeyeceğini ise merakla izleyeceğiz. Sözün özü Bryant’ın vedası ve rekor beklentileriyle 2015-2016 sezonu NBA için bir hüzün ve heyecan harmanı olacağa benziyor.
maksimumbiz | 61
 Stephen Curry
     61   62   63   64   65