Page 95 - BODRUMDERGI | ŞUBAT 2022
P. 95

 Londra’da Wardrobe adında bir butik işletmecisi olan Susie Faux tarafından 1970’li yıllarda ortaya atılan kapsül gardırop, modası geçmeyen, zamansız parçaların oluşturduğu koleksiyonu ifade ediyor. Amaç; tarzınıza uygun birkaç zamansız kıyafeti birbiriyle kombinlemek, dönüşümlü olarak ve zaman zaman da aksesuarlarla onlara küçük dokunuşlar yaparak kıyafet konusunda sıkıntı yaşamamak. Hedef; zaman ve enerji kazanmak, stresi azaltmak. Yığınla kıyafet arasından hangi kombini yapmanız gerektiğini saatlerce düşünmek yerine, 30-40 parçadan oluşan kapsül gardırop ile kısa zamanda şık ve rahat kombinler oluşturabilirsiniz.
Kapsül gardırop hazırlamak için püf noktalar
Öncelikle bir liste yapmalısınız. Zamansız, kaliteli ve tarzınızı yansıtan. Bu listeyi yaparken mevsime ve sezona göre hareket etmelisiniz. Kışın mont ve
şallar kurtarıcınız olurken yazın bu görevi tişört ve elbiseler devralmakta. Kombinleme konusunda sıkıntı yaşamamak için ne çok renkli ne de çok renksiz kıyafet tercihleri yapmalısınız.
o Zamanınızı en çok nerede geçirdiğinizi düşünün. Işte, okulda, dışarda... Ihtiyaç listenizi buna göre ayarlayın.
o Uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri, kullanmadığınız aksesuarları belirleyin ve hepsinden kurtulun. Üzgünüz ama giymediğiniz, kullanmadığınız hiçbir şeye bu gardıropta yer yok! Ihtiyacı olan birileri ile paylaşabilir ya da ikinci el kıyafet satışı yapan uygulamalar üzerinden satış yaparak kapsül gardırobunuza yatırım yapabilirsiniz.
o Listenizde zamansız parçalardan nelerin eksik olduğunu belirleyin. o Renkleri keşfedin. Hangi renk hangi renk ile uyumlu veya zıt. Bunları bilmek size hem doğru kombin yapmayı öğretir hem de kıyafet alırken zaman kazandırır.
Kapsül gardırop listesi
Eşyaların yarattığı kaostan çıkıp özgürleşmeyi amaçlayan yeni nesil gardıroplar, az ve öz olanın peşinden gidiyor.
Basic tişört
Düz renkli tişörtler elinizin altında mutlaka bulunmalı. V
ya da bisiklet yaka olması fark etmez. Gardırobunuzun temel parçası olan bu basic tişörtler, dört mevsim pek çok kıyafetinize kolayca ayak uyduracaktır.
Beyaz gömlek
Spor ya da klasik olarak kombinleyebileceğiniz beyaz gömlek, günlük ve ofis şıklığınızın joker parçasını oluşturuyor. Dilerseniz kot pantolon ve spor ayakkabı, dilerseniz kalem etek ve topuklu ayakkabı. Karar size kalmış.
Siyah pantolon
Her zaman şıklığı temsil eden siyah pantolonu, farklı stillere adapte etmeniz çok kolay.
93


   93   94   95   96   97