Page 21 - LCW LIFE | TEMMUZ 2020
P. 21

4 Çocuklarınızın duygularını ve düşüncelerini farklı yollarla anlatmasına yardımcı olacak etkinlikler düzenleyin. Örneğin bazı konuları birbirinize kısa mesajlar ya da mektup yazarak anlatabilirsiniz. Bu etkinlik duygu ve düşünce ifadesine etki sağladığı gibi yazma egzersizi olarak bir sonraki eğitim dönemine de destek olacaktır. 4 Çocuklarınıza yaşıtları ile daha fazla bir arada olma ortamları hazırlayın. Bu ortamlarda fiziksel mesafe ve maske takma zorunluluğunu hatırlatın. Yakın temasla oynanan bahçe oyunları yerine farklı oyun çeşitleri bulmaları için onları teşvik edin. Örneğin; sıra ile uzun mesafeden kovaya top atmak gibi. 4 Arkadaşlarıyla yaşayabileceği çatışmaları uzaktan takip ederek kendisinin çözmesine fırsat verin. Çünkü çocuklar yaşıtları ile yaşadıkları olumsuzluklardan çok şey öğrenirler. Örneğin; sorun karşısında, ona ‘Ne yapmayı düşünüyorsun?’ diye sorabilirsiniz fakat ona ne yapması gerektiğini söylemeyin. 4 Tatilde, evde kaldığı süreler içinde çocuğunuza yapabileceği ölçüde ev içi sorumluluklar verin. Çocuklar için sorumluluk yaşama katılmanın, büyüdüğünü hissetmenin en etkili yollarından biridir. Bu şekilde çocuk aile yaşantısına katkı sağlayarak bireysel kimliğini güçlendirir. Örneğin; toz alma, oda ve dolap düzenleme, sofradan kenditabağınıkaldırma, çamaşırkatlama,balkonyıkama,çiçeklerisulamagibi. 4 Matematiği mutfakta somut hâle getirin. Örneğin; kesirleri yemek ölçüleriyle
pekiştirirken, gün boyunca yediklerinizin kalori miktarlarını hesaplarken aynı zamanda dengeli ve düzenli beslenmenin önemini de öğretebilirsiniz. 4 Korumacı ve kısıtlayıcı tutumlar yerine, yüreklendirici ve teşvik edici davranın. Bu tutum çocuklarınızı cesaretlendirecek ve olgunlaştıracaktır. Örneğin; “Plaja önden gidip havlularımızı yerleştirir misin?”, “Arkadaşlarınla nerede buluşmak istersin, bunu sen organize eder misin?” vb. 4 Çocuğunuzu katı zaman kısıtlamalarından uzak olarak doğa ile baş başa bırakın. Özellikle evde geçen üç ayın ardından doğanın içinde yeni keşifler yapmasını ve doğanın rahatlatıcı etkisini hissetmesini sağlayın. Ayrıca doğa ve bahçe aktiviteleri içinde olmak çocukların ekranla olan ilişkisini azaltacak güzel bir alternatif olabilir. 4 Aile büyüklerinizi ziyaret edin. Mesafe, maske, temas kuralı da olsa çocuklarınızın büyüklerinizle iletişimini artırın. Onların deneyimleri, bakış açıları, anlattığı yaşama dair öyküler çocuğunuza zenginlik katacaktır. Çocuklarınızla birlikte keyifli ve sağlıklı
bir tatil geçirmeniz dileklerimle...
4 Organize activities to help your children express their feelings and thoughts in different ways. For example, you can explain some topics to each other by writing short messages or letters. This activity will not only affect emotion and thought expression but will also support the next training period as a writing exercise.
4 Prepare environments for your children to be more together with their peers. Remind the necessity of physical distance and wearing
a mask in these environments. Encourage them to find different game types instead of garden games played with close contact. For example, like throwing a ball into the bucket from a long distance.
4 Give him/her the opportunity to solve himself/herself by following from a distance the conflicts s/he may have with his/her friends. Because children learn a lot from the negative experiences they have with their peers. For example, if s/he faces a problem, ask him/her, "what are you planning to do?", but don't tell him/her what to do.
4 During the holiday, give your child chores responsibilities as much as s/he stays at home. It is one of the most effective ways for children to participate in life and feel like growing up. In this way, the child strengthens his/her individual identity by contributing to family life. For example, dusting, tidying up the room and closet, carrying the plate to the kitchen, folding laundry, washing the balcony, watering the flowers.
4 Make the math concrete in the kitchen. For example; you can also teach the importance of a balanced and regular diet while dividing the meals into fractions, calculating the calorie amounts of what you eat during the day.
4 Try to encourage your child, rather than protecting and restricting him/her. This attitude will encourage and mature our children. For example; "Would you go to the beach and put our towels?", "Where would you like to meet your friends, would you organize this?", etc.
4 Leave your child alone in nature, away from strict time constraints. Particularly, after three months at home, make new discoveries in nature and feel the relaxing effect of nature. Also, being in nature
and gardening activities can be an excellent alternative to reduce the relationship of children with the screen.
4 Visit your family elders. Increase your kids' communication with your elders, even if you apply the rules about the distance, mask, contact restrictions. The experiences, perspectives, and stories about life will enrich your child's experience.
I wish you a pleasant and healthy holiday with your children...
19
   19   20   21   22   23