Page 111 - Powrót do harmonii
P. 111
one już zaburzone przez nienawiść i gniew.
Uprzedzenia mogą mieć bardzo skrajne wyniki, na przykład na tle rasowym, co kompletnie zaburza racjonalne myślenie. Niestety poznałem takie osoby, które nawet poznając napraw- dę porządną osobę innej rasy potra ły zmieszać ją z błotem tyl- ko dlatego, że miała inny kolor skóry.
Osoba, która kieruje się uprzedzeniami po prostu już wcze- śniej ustala swoje postrzeganie rzeczywistości albo zostaje ono zaszczepione w dzieciństwie lub powstało w wyniku jakiejś sytuacji i się go trzyma bez względu na to jak jest naprawdę. Niestety w wielu tych przypadkach odbywa się to nieświado- mie.
Pokazują to dwa eksperymenty, jeden z nich został prze- prowadzony na początku lat osiemdziesiątych XX wieku przez psychologa Roberta Zajonca.
Badani oglądali różne obrazy przez tak krótki czas, że nawet nie byli tego świadomi, inaczej mówiąc była tu stoso- wana sugestia podprogowa. Później badacze pokazali uczest- nikom te same obrazki, ale już w normalnych okolicznościach, ci częściej wybierali ilustracje, które oglądali podprogowo, od tych, których nigdy nie widzieli. Zjawisko to, zwane jest „efek- tem czystej ekspozycji”, który zaobserwowano w wielu różnych eksperymentach.
Wniosek jest tutaj prosty — czy chcemy czy nie ludzie wolą to co już widzieli, od przedmiotów i osób, których nie znają.
Drugi eksperyment jest związany z hipnozą i został opisany w książce „Prawy umysł” Jonathana Haighta.
Polegał on na zebraniu osób, którym pod wpływem hipnozy
Powrót do harmonii 111