Page 112 - Powrót do harmonii
P. 112

wpojono niechęć do pewnych słów.
Następnie pojawiała się sugestia, by osoby te zapomniały o tym, skąd się wzięły te przekonania.
Po powrocie do „normalnej” świadomości badacze poprosili połowę z nich o dokonanie moralnej oceny historii zawierającej „złe” słowa, zaś drugą część o ocenę niemal identycznej histo- rii, tyle że pozbawionych „złych” słów. Jak można się spodzie- wać, osoby z pierwszej grupy po przeczytaniu uznały opowie- dziane historie za odrażające i moralnie naganne. Surowiej też oceniały bohaterów niż druga grupa.
Ten eksperyment świetnie pokazuje również, że emocje powstają przede wszystkim na podstawie naszych przekonań, a nie tak jak wielu ludzi myśli, że emocje są wynikiem samym w sobie.
Dlatego właśnie uświadomienie sobie nieświadomego pozwala nam na lepsze życie. Dlatego również o tym piszę, aby- śmy więcej uwagi w życiu zwracali na to, w jaki sposób powsta- ją nasze reakcje i dlaczego reagujemy akurat tak, a nie inaczej i tym samym abyśmy mogli żyć lepiej. Zmiana życia na lep- sze to przede wszystkim uświadamianie sobie tego, czego nie widzieliśmy.
Trzymanie urazy a racjonalizacja
Nie od dziś wiadomo, że jako ludzie nie lubimy pytań bez odpowiedzi, więc czasem sami sobie odpowiadamy. Takie odpowiedzi nazywa się racjonalizacjami.
Gdybyśmy zapytali osoby z drugiego eksperymentu o to, skąd wzięły się ich przekonania na temat „złych” słów, zapew-
112 Maciej Urmański


































































































   110   111   112   113   114