Page 76 - 37_Lirydram_2022
P. 76

  I może
jeszcze nie jest tak źle
krótki szkic o Andrzeju Walterze
 Zbigniew Milewski
Andrzej Walter, poeta, prozaik i fotografik, laureat Nagrody im. Jarosława Iwaszkie- wicza w 2022 roku za całokształt twórczości,
w swojej działalności literackiej kieruje się mot- tem „ Słowa zmieniają świat – tak jak Miłość”. Często w wypowiedziach podkreśla, że stara się kierować zasadą szczerości oraz zgodności z ideałami humanizmu chrześcijańskiego, który jest podstawą naszej europejskiej cywilizacji. Twórczość Andrzeja Waltera cechuje wszech- stronność uprawianych gatunków od poezji, przez eseje, prace krytyczne, aż po zaanga- żowaną społecznie publicystykę, prezentowa- ną głównie na łamach pisarze.pl i w publiko- wanych książkach. W swoich przemyśleniach stara się nie narzucać swojego widzenia, ale zrozumieć innych i spojrzeć jak bohaterowie jego utworów patrzą na świat, co daje im si- łę do działań twórczych i odwagę głoszenia nawet kontrowersyjnych i nowatorskich są- dów. Szczególnie jest to widoczne w esejach o pisarzach zawartych w obszernym wyborze prac krytycznych i eseistycznych „Poezja mi wszystko wyjaśniła”.
Należy jednak podkreślić – Andrzej Walter ma świadomość, że należy do nowego pokolenia przełomu i transformacji literatury polskiej po 1990 roku i ma odwagę oraz potrafi pisać
w imieniu tego pokolenia nie bojąc się używać w wierszach zbiorczego podmiotu lirycznego, czego przykładem jest utwór Pokolenie spoza czasu z najnowszego zbioru poezji Korozja. Dlatego nie jest mu obcy ani obojętny świat lęków i alienacji Polaków, którym dano pozor- ną wolność twórczą, jednocześnie odbierając poczucia sensu i celowości działań w związku z niepewną przyszłością i złudną opieką pań- stwa. Jego twórczość, często zbuntowana, do- tyka spraw bardzo ważnych w przekazie i na- wołuje do zaprzestania bezsensownych waśni i do podania sobie ręki ponad społecznymi po- działami. Jest w niej nadzieja na to, że prawda, nawet bolesna zwycięży i spowoduje przemianę naszej mentalności i otaczającego nas świata. Poszukując metafor i słów dla wyrażenia uczuć „inaczej” tego i tamtego świata stara się wy- zwolić czytelnika z brudu codzienności, co jest niezwykle cenne w tej twórczości.
Mówi o sobie,że nie wie skąd pochodzi ko- nieczność tworzenia. „Coś... każe napisać i pi- sać. Trudno mi jednoznacznie określić własną twórczość, gdyż z mojej perspektywy prze- obraża się i przemija wraz ze mną”. Wierzy, że jego najlepsze wiersze, eseje, podobnie jak fotografie jeszcze nie powstały i są „wciąż jeszcze przede mną”.
 74 LiryDram październik–grudzień 2022

























































































   74   75   76   77   78