Page 44 - 39_LiryDram_2023
P. 44
Brzmi tak: „Skąd przybywamy, kim jeste- śmy i dokąd zmierzamy?”
Trudno mi nie kojarzyć tego pytania z tytułem obrazu Paula Gauguina. A kiedy myślę o tym dziele, to od razu przesuwam punkt ciężkości z wymiaru uniwersalistycznego, filozoficzne- go i egzystencjalnego na feministyczne pyta- nie o to, „skąd przybyły”, „kim są” i „dokąd zmierzają” kobiety z płótna francuskiego ma- larza, w jakich relacjach z artystą były pozu- jące mu Tahitanki, i czy przypadkiem nie były to relacje władzowo-kolonizatorskie? Słowem: zastanawiam się, czy to, co było utopijnym rajem dla wyzwolonego z paryskich koterii artysty, rzeczywiście było równie wspaniałą rzeczywistością dla jego tahitańskich „muz”. I tak to właśnie, jak widzisz, ze mną jest – nie umiem odpowiadać na wielkie, ważkie i uni- wersalizujące pytania filozoficzne, bo zaraz patrzę na wszystko w perspektywie konkret- nych krzywd, nierówności, niesprawiedliwo- ści, władzy i uprzywilejowania.
JOANNA MUELLER
Urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), Waruj (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa
i Nagrody Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka)
i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy Piraci dobrej roboty (2017) oraz bajek kamishibai (Szkoła Czi-Tam, 2015; Niewidka i Zobaczysko z J. Łańcucką, 2013) i w formie multimedialnej (Hurra, cyrk!). W 2023 roku została laureatką Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Współredaktorka
książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016). Członkini stowarzyszenia Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.
42 LiryDram kwiecień-czerwiec 2023
fot. Marcin Kościelny