Page 120 - 29_2020_LiryDram
P. 120

Spojrzenia na naszą
planetę... opowiadania Małgorzaty Kulisiewicz
Zbigniew Mirosławski
Zbiór opowiadań pt. dalEKOwzroczność Małgorzaty Kulisiewicz kolportowany jest razem ze 145. numerem „Poezji Dzi-
siaj”, pisma literackiego od wielu lat obec- nego na tak zwanym rynku wydawniczym, obok tomiku poezji Jacka Jaszczyka pomię- dzy/between (po angielsku i po polsku) i sta- nowi XXIV tom biblioteki „Poezji Dzisiaj”. O samej Kulisiewicz pisałem już na łamach Niezbędnika inteligenta „Miasta i Ludzie” przy okazji omówienia jej tomiku poezji Cia- steczka z ironią, tomu XXI tej samej serii. Świetną recenzję na portalu Pisarze.pl za- mieścił też Jerzy Stasiewicz. Andrzej Wal- ter swoją recenzję zawarł w piśmie „Migo- tania”. Lesław Czapliński omawia go w ar- tykule publikowanym w Stre e Blogeratury. Wywiad z autorką przeprowadziła Anna Ja- kubczak. Jest na stronie E-Tuszem.pl.
Nie będę powtarzał długiej listy osiągnięć pani Małgorzaty, także międzynarodowych, na polu esejów, literackich i  lmowych re- cenzji, telewizyjnych reportaży i publikacji
historycznych. Jako absolwentka polonisty- ki oraz  lmoznawstwa na UJ jest w stu pro- centach fachowcem, a wszystkie jej działania znamionuje wysoka kultura słowa, dbałość o precyzję i piękne brzmienie. Wypada jednak zauważyć, iż dwa opowiadania (m.in. Garb), uzyskały wyróżnienie Instytutu Literatury w kategorii epika na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” w 2020 roku.
Do zagłębienia się w świat jej opowiadań przygotowuje nas przedmowa. To krótkie streszczenie tematyki najważniejszych hi- storii. Ujawnia ono miejsca rozgrywających się wydarzeń – to m.in.: Nowa Huta, sopoc- ki Grand Hotel, ulice Londynu, Victoria- -Station, rejs na pokładzie „Odessy”, statku pływającego po Morzu Czarnym, z Odessy do Noworosyjska, Batumi i Suchumi. Ale o atrakcyjności wszystkich tekstów decy- duje nie tyle egzotyka, co wartki rytm, do- brze zawiązany węzeł dramatyczny, dialogi, a przede wszystkim sensy zawarte w prze- słaniu dalEKOwzroczności.
118 LiryDram październik–grudzień 2020


































































































   118   119   120   121   122