Page 173 - 29_2020_LiryDram
P. 173
szukać szansy na zyczną materializację, tak aby „słowo stało się ciałem”.
Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej...
Inicjatorka Ania z opiekunem pamięci Wojt- kiem poddali mi niezwykły pomysł, który zainspirował mnie, aby właśnie w Toruniu przywrócić obraz Grzegorza, i to w formie malarstwa ściennego – muralu.
W procesie przygotowawczym do stworze- nia portretu musiałem zbadać przemiany artysty. Obejrzałem setki fotogra i oraz dużo nagrań z koncertów Obywatela G.C. i Republiki. Obrazy zaczęły nakładać się i miksować, aż w końcu w mojej pamięci pojawił się charakterystyczny wizerunek człowieka, który opowiadał mi w drodze do Kazimierza o swojej wyśnionej Repu- blice marzeń.
Zrobiłem pierwsze szkice, a następnie nary- sowałem kontrastowe rysunki i czarno-bia- łe gra ki. Im dłużej pracowałem, tym bar- dziej byłem przekonany, że właśnie takiego
go zapamiętałem: młodego, przystojnego, awangardowego artystę – charyzmatyczne- go człowieka z pasją i wielkim talentem do muzyki i literatury.
Udało się – emocje wróciły ze zdwojoną si- łą i dzięki temu moja gra czna kompozycja portretu Obywatela G.C. powstała.
Byłem u Ciebie w te dni przedostatnie Nie docieczonego wątku
Pełne, jak Mit,
Blade – jak świt...
– Gdy życia koniec szepce do początku: Nie stargam Cię ja – nie! – Ja... u-wydatnię!
Fortepian Chopina – Cyprian Kamil Norwid
PS – Pod koniec tego roku w Toruniu
przy ul. Reja 25 na ścianie akademickiego budynku na podstawie mojego projektu gra cznego Mateusz Małkiewicz namalował mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Dla mnie to symboliczne zdarzenie, ponieważ historia dawnych spotkań i wielkich uczuć zatoczyła w ten sposób koło pamięci.
GRZEGORZ ZBIGNIEW CIECHOWSKI (29 sierpnia 1957 –
22 grudnia 2001) – polski muzyk rockowy, pianista, ecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów.
Zadebiutował, grając na ecie w teledysku do piosenki Zapytaj mnie, czy cię kocham. I w takiej roli lider Republiki wystąpił w licealnym zespole Nocny Pociąg. Na tym instrumencie grał również w zespole Jazz Formation. W czasie studiów na polonistyce w Toruniu
dołączył do zespołu Res Publica. Kiedy nazwę zmieniono na Republika, Ciechowski został jej liderem. Zespół znany był z dobrej muzyki i symbolicznych, współgrających z nią tekstów Grzegorza Ciechowskiego. Po rozpadzie zespołu Republika Ciechowski postanowił rozpocząć karierę solową i w 1986 r. stworzył zespół Obywatel G.C. Zespół nie miał stałego składu.
październik–grudzień 2020 LiryDram 171