Page 25 - 29_2020_LiryDram
P. 25

Czy wierzysz w przeznaczenie w kontek- ście własnej poezji? Masz poczucie jakiejś szczególnej poetyckiej misji? Czy też po prostu piszesz, bo czujesz taką wewnętrz- ną potrzebę?
Moja działalność literacka, poetycka opar- ta jest na dorobku całego życia, zwłaszcza duchowego – przetwarzanego teraz, u jego schyłku, w kreację. Jest ucieczką przed nad- miernym wzruszeniem. Poezja jest dla mnie także cząstką antropologii i eschatologii, wyrażaniem doświadczenia ludzkiego, łącz- nie z rozmową o śmierci i ze śmiercią. Jest orężem, choć złudnym, przeciw okrążeniu. Wszak poezja to także często ruch umysłu w kierunku Tajemnicy, bowiem mors est ia- nua vitae – śmierć jest bramą życia.
Czym jest dla ciebie cisza?
Dla mnie ważna jest cisza w wymiarze psy- chicznym i duchowym, objawiająca się spo- kojem wewnętrznym, umożliwiającym bez- pośrednie spotkanie z samym sobą i usły- szenie wewnętrznego głosu oraz odkrywa- nie prawdy o sobie, rzeczywistości trans- cendentnej i o otoczeniu. Potrzebuję ciszy jak powietrza, odosobnienia, które staje się
tajemnym miejscem oczyszczającym z tok- syn codzienności. Fenomen ciszy można wyrazić słowami C.K. Norwida: cisza jest głosów zbieraniem. Niech więc cisza trwa, wsłuchujmy się w jej brzmienie.
Czytając wiersze różnych autorów, za- wsze staram się odkryć klucz do umy- słu piszącego. Poznać równanie, które go określa, lub innymi słowy – bukiet wo- ni i smaków, który go odróżnia od in- nych i w jakimś stopniu charakteryzu- je. W twoich wierszach z tomu Przeni- kanie zwróciłam uwagę na trzy fragmen- ty: 1 – trzeba na sucho/ przełknąć gorycz przebudzenia/ w płytkiej studni życia, 2 – nie rozdzieraj szat/ jesteś nagi jak ko- nar/ wygłaskany przez wiatr, 3 – Rozku- łem się z przeszłości/ teraz trzymam ją na uwięzi (...). W tomie Sycenie nieznanym czytam kolejne wersy wiersza Wstępo- wanie: Na glinianej ścieżce/ dostrzegam matkę/ z różańcem w ręce/ wdzięczną za trud/ ojca z białym kijem (...) oraz wier- sza Kredo: Dobrze być częścią czegoś/ bez nadmiaru (...). I odnoszę wrażenie, jakbym poznała w tobie poetę żołnierza,
październik–grudzień 2020 LiryDram 23
fot. archiwum Kazimierza Burnata


































































































   23   24   25   26   27