Page 9 - ITReseller_3-4_2015
P. 9

koncernu – zwolnienia, spadające przychody – nie ułatwia Wam pracy. Jak sobie z tym radzicie?
– Niezmiennie jesteśmy dumni z po- siadania produktów IBM w naszym portfolio. To producent oferujący bar- dzo innowacyjne rozwiązania, funk- cjonujący we wszystkich segmentach rynku informatycznego. Zmiany we- wnątrz IBM są zjawiskiem, z którym można było się liczyć. Producent działa na rynku IT od wielu lat. Właściwie jest jednym z pionierów tego rynku. Nie wyobrażam sobie, żeby taka firma nie podlegała transformacjom i zmianom. Nie odważyłbym się też na ocenę po- lityki tak dużego koncernu na podsta- wie obserwacji wydarzeń jednego ro- ku. Procesy transformacyjne trwają la- tami. Dopiero więc za kilka lat zobaczy- my efekty tych zmian.
Avnet promuje proces przejęcia czę- ści serwerów IBM przez Lenovo ha- słem „Nic się nie zmienia, tylko na- zwa”. To trochę tak jak gdyby na Mercedesie przypiąć znaczek Re- nault. Czy klienci to kupią?
– Pozostając przy porównaniu motory- zacyjnym, powiedziałbym, że zmieniły się tylko adres i nazwa salonu. Produk- ty prezentują wciąż taką samą jakość, są utożsamiane przez rynek z technologią IBM. Warto cofnąć się do momentu, kie- dy IBM zdecydował się sprzedać dział komputerów osobistych firmie Lenovo. Do dnia dzisiejszego Think Pad Lenovo jest zaliczany do najlepszych laptopów na rynku, wyznaczających standardy. Jestem spokojny o przyszłość techno- logii oddawanej przez IBM do Lenovo. Skąd bierze się nasz spokój i przeświad- czenie, że nic się nie zmienia? Mamy pełną wiedzę na temat tych produktów, potrafimy się nimi posługiwać i współ- pracujemy z tymi samymi ludźmi po stronie producenta.
Jakie są główne cele kampanii po- święconej serwerom x86 Lenovo?
– Jak wspomniałem, naszym głównym celem jest zapewnienie klientów, że poza nazwą marki nic się nie zmieni- ło. To nadal dobra technologia, której można zaufać i postawić na niej naj- bardziej krytyczne rozwiązania. Ale chcemy też dotrzeć do jak najwięk- szej liczby resellerów i utwierdzić ich w przekonaniu, iż mając doświadczo- nego partnera w postaci dystrybuto-
ra z wartością dodaną, mogą śmiało zmierzyć się z faktem sprzedaży tych produktów przez IBM do Lenovo.
Konkurenci uważają, że historia z rynku komputerów PC wcale nie musi się powtórzyć, ponieważ Le- novo nie ma doświadczenia na ryn- ku biznesowym.
– W przypadku IBM platforma x86 od dawna wkroczyła w rozwiązania biz- nesowe. IBM utrzymuje też rynek UNIX oraz produkty mainframe, mające swo- ich wiernych klientów, którzy do dziś nie decydują się na migrację na in- ne platformy. Rozwiązania biznesowe pojawiły się dużo wcześniej i wymusi- ły opracowanie pewnych standardów na platformie x86, bez względu na to, czy są to produkty bazujące na proce- sorach Intela czy AMD. W tej chwili Le- novo odziedziczyło całość, czyli tech- nologię, podejście do rynku, wysokiej klasy specjalistów oraz kanały dystry- bucyjne.
Może przyszłość serwerów należy do rozwiązań typu white box, wszak nadchodzi era oprogramowania i sprzęt nie będzie już tak ważny jak kiedyś?
– Nie zgodzę się z tą opinią. Markowe rozwiązania niosą ze sobą mnóstwo korzyści i eliminują niebezpieczeń- stwa, na które klient nie powinien być narażony, zabezpieczając najważniej- sze dobro, jakie posiada, czyli infor- macje. Produkty markowe niosą stan- dardy, normy europejskie i światowe oraz ogromne wsparcie, uzasadniające w krytycznych sytuacjach wyższe wy- datki poniesione na ich zakup. Z tego powodu nie oferujemy rozwiązań nie- znanych producentów bądź składa- ków, ale bazujemy na rozwiązaniach liderów branży.
IBM, pomimo pewnych kłopotów, dobrze radzi sobie w niektórych segmentach rynku. Jednym z przy- kładów jest sprzedaż systemów all- -flash. Według IDC w pierwszym pół- roczu ubiegłego roku IBM był lide- rem pod względem ilości sprzeda- nej powierzchni dyskowej. Jak Pan ocenia zainteresowanie macierzami all-flash w Polsce? Kim są klienci się- gający po tego typu produkty?
– Dostrzegam zainteresowanie syste- mami all-flash, natomiast na pewno
nie określiłbym tego mianem boomu technologicznego. Oferujemy rozwią- zania all-flash kilku producentów i był- bym bardzo ostrożny w ocenie grupy nabywców tego typu produktów. My- ślę, że jest za wcześnie na to pytanie. Niemniej IBM zwiększa sprzedaż ma- cierzy all-flash. Oczywiście będziemy bacznie obserwować dalszy rozwój wypadków i wspierać ten trend.
Czyli na dzień dzisiejszy bardziej optymalnym rozwiązaniem są ma- cierze hybrydowe?
– Tak naprawdę wszystko zależy od klienta. Nasza strategia sprzedaży pa- mięci masowych bazuje na tym, iż po- siadamy wykształconych ekspertów w zakresie profesjonalnego doboru rozwiązań, rodzaju dysków, typów ma- cierzy, sprzężenia tego z mocą serwe- rową czy w końcu zaprojektowania kompletnej infrastruktury.
Markowe rozwiązania niosą ze
sobą mnóstwo korzyści i eliminują niebezpieczeństwa, na które klient nie powinien być narażony, zabezpieczając najważniejsze dobro, jakie posiada, czyli informacje.
Jaką pozycję w portfolio Avnetu zajmują rozwiązania VMware?
– Odpowiednio skomponowane port- folio rozwiązań wirtualizacyjnych to dla nas niezwykle istotny element bu- dowy strategii. To przecież bardzo dy- namicznie rozwijająca się grupa pro- duktów. Gwiazdą wśród dostawców jest oczywiście VMware, z którym współpraca układa się wręcz modelo- wo. Utrzymujemy stały, bardzo wysoki obrót ze sprzedaży produktów. Mam na myśli nie tylko sprzedaż nowych li- cencji czy rozwiązań, ale również tzw. zainstalowaną bazę VMware, pracu- jącą na rynku tzw. odnowień, o którą dbamy jako dystrybutor.
Obok wirtualizacji serwerów coraz częściej mówi się o wirtualizacji pa- mięci masowych. Czy zauważa Pan występowanie tego trendu na ryn- ku polskim?
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015
iT Reseller 9


































































































   7   8   9   10   11