Page 61 - 41_LiryDram_2023
P. 61

 liryki stanowią rodzaj modlitw kierowanych do Boga, które przenoszą nas do intymnego świata, gdzie religijne przemyślenia nabie- rają osobistego wymiaru.
W zbiorze znajdziemy wiersze, które w pew- nym sensie są rodzajem terapeutycznego dialogu. Integralną częścią tej rozmowy są zmagania z codziennością oraz z trudnym i bolesnym przemijaniem. Poeta przedsta- wił między innymi rzeczywistość z okresu pandemii COVID-19, kiedy „W Dzień zako- chanych / [Całowaliśmy] się w maseczkach”. Zwrócił także uwagę na to, jaki ona miała wpływ na nasze obecne życie, które „Mło- dzież odlicza” jako „Przed i po narodzeniu wirusa” a „Udział we mszy [mógł] / Koszto- wać wiernych życie”.
Istotnym elementem twórczości Zbignie- wa Milewskiego jest troska o język polski. W pewnym sensie w „Konstelacjach” złożył on hołd dla naszej ojczystej mowy, która tworzy historię i jest istotnym elementem dziedzictwa kulturowego Polski. Podkre- śla jej bardzo ważną rolę w tworzeniu na- szej historii, co stanowi ciekawy element w kontekście całościowego przekazu zbio- ru („Aktualizacja języka / Tworzy historię // (...) // Twój ojczysty język / Jest jak ojcowi- zna”). Nie zapomina również o znaczeniu poetyckiej spuścizny (może swojej?), two- rząc w wierszu obraz nieugiętego poety, za którego plecami „(...) orszak i śmiech lecz on pisze / Nową baśń współczesną co zostanie po nim”.
Zapraszam do samodzielnego odkrywania myśli ukrytych w publikacji oraz zachęcam do odkrywania subtelnych niuansów zawar- tych w niej treści, o których wspomniałam lub które pominęłam z uwagi na dużą róż- norodność tematyczną zbioru.
  październik–grudzień 2023
LiryDram 59





























































































   59   60   61   62   63