Page 56 - ITReseller_marzec_2016
P. 56

» DEBATA
które przekonują firmy do działania. To jest powiązane z programem partner- skim Red Hat. Poza tym musimy popra- cować nad edukacją naszych partne- rów. Trzeba im uzmysłowić, że Red Hat to nie tylko system operacyjny, ale także wiele innych rozwiązań, które pozwolą wkomponować się w ich biznes. Tak jak zaznaczył Andrew, mamy rozmaitych partnerów prowadzących zróżnicowa- ną działalność. Niektórzy potrzebują systemu operacyjnego z wirtualizacją, aby zapewnić uruchomienie usług. In- ni, którzy idą w kierunku rozwoju śro- dowiska programistycznego, sięgną po JBoss. Coraz bardziej popularny staje się cloud – tutaj bezkonkurencyjna jest oferta w postaci OpenStacka.
ANDREW LUCEK: Nasze oprogramo- wanie jest ciekawym rozwiązaniem dla klientów zainteresowanych świadcze- niem usług. W dużej części projekty IT są obciążone wysokimi kosztami licen- cji oprogramowania zamkniętego. Dla- tego apelujemy do partnerów, żeby za- mieniać te licencje na subskrypcje Red Hata i dzięki temu mieć więcej możli- wości sprzedawania usług dostosowa- nych do zapotrzebowania klienta koń-
cowego. To ogromny obszar działania dla partnerów, niezależnie od tego czy są globalną firmą konsultingową czy lokalnym providerem.
KRZYSZTOF ROCKI: Wiadomo, że dla partnera liczy się dochód. Rozmawia- jąc z klientem końcowym, integrato- rzy przedstawiają kompleksowe roz- wiązanie. W tym gotowym rozwiąza- niu elementy licencyjne można zastą- pić subskrypcją. Ten koszt jest zdecy- dowanie mniejszy. Oczywiście klient końcowy również odczuwa zmianę w postaci niższej ceny końcowego rozwiązania.
ANDREW LUCEK: Z danych IDC wyni- ka, że 80 procent wydatków na IT po- chłaniają koszty utrzymania istniejącej infrastruktury. Te 20 procent pozosta- wione na rozwój w naturalny sposób go blokuje. Jedynym rozwiązaniem dla właściciela infrastruktury jest zamiana licencji systemów zamkniętych na sub- skrypcje oferowane przez Red Hat. To uwalnia znaczną część środków, które można przeznaczyć na rozwój.
Nasze rozwiązania pozwalają zmniejszyć ryzyko kosztów innowacyjności. Ale mu- simy pamiętać o tym, że tylko partnerzy, którzy mają pełne zaufanie użytkownika końcowego, mogą wprowadzać tego ro- dzaju rozwiązania. Dlatego szukamy ta- kich właśnie partnerów.
KRZYSZTOF ROCKI: Jak nadmienił Andrew, Veracomp jest największym dystrybutorem HPE. Gdziekolwiek po- jawi się projekt związany z wdrożeniem serwerów, można zaoferować opro- gramowanie Red Hat. To jest pole do popisu dla każdego integratora. Zara- bia w ten sposób nie tylko na sprzęcie, ale również na oprogramowaniu. Z ko- lei klient nie traktuje go wyłącznie ja- ko dostarczyciela pudełek ze sprzętem.
Jak Red Hat widzi swoją rolę na ryn- ku pamięci masowych? Czy nowe trendy, takie jak np. Software Defi- ned Storage, to kwestia nieodległej przyszłości?
KRZYSZTOF ROCKI: Inwestujemy w pamięci masowe ze względu na oczekiwania klientów. Wprawdzie ce- na pamięci masowej spada, ale zapo-
Apelujemy do partnerów, żeby zamieniać licencje na subskrypcje Red Hata i dzięki temu mieć więcej możliwości sprzedawania usług dostosowanych do zapotrzebowania klienta końcowego.
Andrew Lucek
56 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
Rozwiązania open source potrzebowały czasu, żeby dojrzeć i dojść do etapu,
w którym klienci im zaufają, a ponadto uzyskają odpowiednie wsparcie ze strony biznesu.
Maciej Jakub Hajduk


































































































   54   55   56   57   58