Page 57 - ITReseller_marzec_2016
P. 57
trzebowanie na powierzchnię dysko- wą rośnie zdecydowanie szybciej. So- ftware Defined Storage to chyba jedy- ne rozwiązanie pozwalające zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Mówimy klientom – nie musicie zwiększać kosz- tów, ponieważ posiadacie rezerwy we- wnątrz firmy.
ANDREW LUCEK: Co ciekawe, mia- łem okazję spotkać się z kilkom pro- jektami Software Defined Storage w Polsce. Na rynku pojawiają się no- wi gracze, specjalizujący się w reali- zacji tego typu projektów. Oznacza to, że rynek pamięci masowych zdefi- niowanych programowo w Polsce ma potencjał, co w naturalny sposób sta- wia w trudnej sytuacji tradycyjne firmy oferujące zamknięty storage. Wpraw- dzie dostrzegają oni, że głównym kie- runkiem jest cloud, ale ich rozwiązania nie nadążają za popytem zgłaszanym przez klientów.
MACIEJ JAKUB HAJDUK: Chyba nikt tak do końca nie wie, jak duży będzie przyrost danych w najbliższych latach. Niemniej zmiany widać chociażby po pojemności dysków twardych. Wystar- czy sobie przypomnieć nośniki, jakich używaliśmy 10 lat temu, a jakich uży- wamy obecnie.
W naszej firmie koncentrujemy się na sprzedaży urządzeń sprawdzonych do- stawców, współpracujących z nami od kilku lat. Natomiast cieszę się bardzo, że Red Hat zapewnia rozwiązania SDS. Je- steśmy gotowi na przyszłość.
Red Hat dysponuje szerokim portfo- lio rozwiązań. Które z nich zasługują na szczególną uwagę i warto je zare- komendować polskim partnerom? Co z kolei może być ciekawą inwe- stycją na najbliższą przyszłość?
KRZYSZTOF ROCKI: Dla wielu na- szych klientów Red Hat kojarzy się głównie z Linuxem. Tymczasem Red Hat oferuje pełną gamę rozwiązań – w tym do wirtualizacji, zarządzania śro- dowiskami IT, budowy systemów pa- mięci masowych zdefiniowanych pro- gramowo czy chmury. Wiele z naszych produktów od wielu lat jest stosowa- nych na rynku Europy Zachodniej – np. JBoss Middleware.
Dzięki naszemu portfolio stwarza- my partnerom okazję do współpra- cy z klientem końcowym na wielu różnych płaszczyznach. Klientom zaś umożliwiamy zwiększenie innowacyj- ności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania.
ANDREW LUCEK: Wspominaliśmy podczas naszej dyskusji, że Polacy pre- ferują tradycyjne rozwiązania, bo czują się z nimi bezpieczniej. Niestety te czę- sto wymagają dużych nakładów finan- sowych. Zgodzę się, że partnerzy mogą mieć wysokie kompetencje w zakresie wdrażania rozwiązań konkretnego do- stawcy. Ale właśnie nadszedł czas, że innowacyjność i ograniczenia budże- towe stawiają nowe wyzwania przed partnerami, którzy – aby im sprostać – muszą sięgnąć po technologię z obsza- ru Open Source. Dynamiczny rozwój Red Hata na przestrzeni ostatnich lat jest potwierdzeniem tego faktu.
MACIEJ JAKUB HAJDUK: Obserwu- jemy transformację w kierunku mo- delu usługowego. IT nie dostarcza serwerów, aplikacji, lecz rozwiązania wspierające biznes. Co się będzie za- tem sprzedawało? Na pewno Red Hat Enterprise Linux i inne systemy ope- racyjne. Innym ciekawym obszarem jest wirtualizacja i tutaj Red Hat ma szerokie pole do popisu, żeby powal- czyć z konkurencją. Ale właśnie mid-
dleware bezpośrednio dotyka bizne- su, dlatego idealnym produktem jest JBoss. Przyszłość należy do rozwiązań wspierających procesy biznesowe oraz systemów do ich modelowania i monitorowania.
Wiele wskazuje, że coraz ważniejszą rolę będą odgrywać klienci. Ich świa- domość rośnie, a tym samym sta- wiają wyższe wymagania. Ciekawa w tym kontekście jest umowa zawar- ta między Red Hatem i Microsoftem.
KRZYSZTOF ROCKI: Poza naturalną konkurencją, wynikającą z mnogości oferowanych rozwiązań, w wielu obsza- rach postrzegamy Microsoft jako tech- nologicznego partnera. W ostatnich la- tach Microsoft coraz częściej spotykał się z klientami, których podstawowym wymaganiem jest uruchamianie war- stwy aplikacyjnej opartej na systemach open source. Dzisiaj jest to wyraźnie wi- doczne w rozwiązaniach cloudowych. Musimy przede wszystkim pamiętać, że obecni użytkownicy końcowi są na tyle świadomi, iż wiedzą, że tylko posia- danie autonomii w wyborze dostawcy daje im gwarancję utrzymania kosztów IT na rozsądnym poziomie. Stara praw- da świata IT mówi nam, że jeżeli godzi- my się na jednego dostawcę, musimy być świadomi, że wcześniej czy później koszty IT przekroczą nasze możliwości finansowe. w
Firma Red Hat istnieje od
1993 roku. Pierwszy miliard obrotu rocznego udało się nam wypracować w 2012 roku.
W ciągu ostatnich czterech
lat udało nam się ten roczny obrót podwoić. To pokazuje, jak pozytywnie rynek reaguje na rozwiązania Open Source.
Krzysztof Rocki
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
iT Reseller 57