Page 59 - ITReseller_marzec_2016
P. 59

Wirtualizacja.
Czas na desktopy?
Stefan Kaczmarek
Nie słabnie dynamika rozwoju platform wirtualizacji desktopów. Rynek VDI w ciągu najbliższych pięciu lat ma szanse na imponujące wzrosty. Kupującymi tego typu rozwiązania będą głównie duże przedsiębiorstwa i organizacje, które muszą umieszczać swoje dane w centrach przetwarzania danych ze względów bezpieczeństwa lub wymagań wynikających z przepisów.
Firmy przyciąga również mniejsze za- potrzebowanie rozwiązań VDI na energię, a także to, że ulepszają funk- cje utrzymania ciągłości biznesowej
oraz usuwania skutków awarii. Ułatwia to informatykom włączanie do sieci kor- poracyjnych wielu różnorodnych urzą- dzeń, a pracownicy zyskują dostęp do swoich firmowych desktopów za po- średnictwem smartfonów.
Tym, co może spowalniać upowszech- nianie się hostowanych wirtualnych desktopów, są koszty i złożoność wdro- żeń VDI, a także dostępność innych, bardziej dojrzałych i tańszych techno- logii, oferujących porównywalną funk- cjonalność. Kolejna przeszkoda to przy- wiązanie zespołów IT do rozwiązań, które dobrze znają, czyli tradycyjnych pecetów.
Katalizatory rozwoju VDI
Mobilność i hiperkonwergencja to głów- ne czynniki przyspieszające wdrażanie rozwiązań VDI. Technologie ciągle się zmieniają, ale kilka trendów nie zmienia
się. Z każdym rokiem tanieją sprzęt, mo- ce obliczeniowe oraz pojemność pamię- ci masowych. Eksperci przekonują, że VDI nie będzie wyjątkiem w 2016 r. W ciągu najbliższych kilku kwartałów można spo- dziewać się znaczącego spadku kosztów budowy wirtualnych desktopów, lep- szego wsparcia dla graficznych aplikacji, wsparcia chmurowego i wzbogaconych funkcjonalności mobilnych.
Większą mobilność i elastyczność ma zapewnić oprogramowanie wirtualne- go klienta. Jednak działy IT mogą nie- chętnie podejmować się budowy ta- kich systemów na zasadzie „zrób to sam” – uważają eksperci IDC. Począt- kowe koszty i złożoność wdrażania śro- dowisk VCC (Virtual Client Computing) powoduje, że wiele firm będzie sięgać po outsourcingowy model.
W 2016 r. firmy coraz chętniej będą wdrażać hiperkonwergentną infra- strukturę – bardziej dostępną na ryn- ku i nieco tańszą. Mniej elementów do wdrażania to ułatwienie dla implemen- tujących VDI.
Rozwiązania VDI coraz lepiej radzą sobie z obsługą wymagających aplikacji gra- ficznych. Z ich mocy obliczeniowej mo- gą korzystać technologie NVIDIA GRID, programy do projektowania 3D, narzę- dzia do modelowania czy animacji.
Czy wirtualne desktopy staną się tańsze od pecetów?
Niektórzy producenci szacują, że jest możliwe utworzenie nowego wirtual- nego desktopa za mniej niż 600 dola- rów. To mniej niż koszt nowego stacjo- narnego komputera z oprogramowa- niem (ok. 800 dol.), nie wspominając o oszczędnościach wynikających z ad- ministrowania sieci wirtualnych stacji roboczych.
W latach 2016–2020 średni wskaźnik rocznego wzrostu (CAGR) dla globalne- go rynku VDI ma się kształtować na po- ziomie 27,35 proc. – szacują analitycy.
W przestrzeni wirtualizacyjnej pojawia się coraz więcej usług chmurowych ze względu na oferowane przez nie możli- wości i wydajność. Jedną z głównych sił
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
iT Reseller 59


































































































   57   58   59   60   61