Page 61 - ITReseller_marzec_2016
P. 61
Reseller drugą linią
wsparcia VDI
Podstawowym celem wdrażania technologii VDI nie są oszczędności, ale bezpieczeństwo środowiska, elastyczność biznesowa oraz wprowadzanie mobilności. Reseller może tu odgrywać rolę zewnętrznego service desku i z takiej usługi czerpać dodatkowe przychody – mówi Sebastian Kisiel, Lead System Engineer w Citrix w rozmowie ze Stefanem Kaczmarkiem.
Czy rozwiązania VDI zastąpią pe- cety?
Na świecie taki trend ma już miejsce. Następuje stopniowe wypychanie kla- sycznych pecetów na rzecz bardziej uniwersalnych rozwiązań. Mam tu na myśli nie tylko standardowe laptopy, ale również terminale czy urządzenia mobilne, które nie są niczym innym, jak punktami dostępowymi do wirtualne- go środowiska pracy. Oczywiście, nie ma sensu zastępowanie każdego kom- putera maszyną wirtualną, dlatego też zawsze będziemy mieli do czynienia z klasycznymi stacjami PC.
W Europie Środkowo-Wschodniej sytu- acja ta wygląda nieco inaczej. Ewolucja w kierunku VDI czy aplikacji wirtualnych będzie postępować wolniej. Na zacho- dzie czy w USA wdrożenia VDI i wirtual- nych aplikacji częściej są rozpatrywane pod kątem bezpieczeństwa, użyteczno- ści czy też korzyści biznesowych, z kolei w naszym regionie nadal ogromna więk- szość firm patrzy przede wszystkim na aspekt finansowy. Kolejną kwestię sta- nowią koszty kadry, zarządzania i utrzy- mania środowiska IT. Nasz region w sto- sunku do Europy Zachodniej czy USA jest pod tym względem nadal tańszy.
Warto też powiedzieć o alternatywnej możliwości korzystania z wirtualizacji desktopów. Częstym błędem jest za- łożenie, że każdy z pracowników po- trzebuje oddzielnej maszyny wirtual- nej z kompletnym systemem opera- cyjnym. Duża część środowiska mo- że jednak być dostarczona przez dużo bardziej elastyczne i tańsze rozwiązania niż klasyczny VDI. Dla takich organiza-
cji Citrix oferuje współdzielony wirtual- ny desktop. Środowiska oparte na VDI i współdzielonym desktopie mogą ko- egzystować, co zapewnia XenDesktop, rozwiązanie oferujące kilka scenariuszy wirtualizacji środowisk pracy.
Główne korzyści z wdrażania roz- wiązań VDI? A może model usługo- wy DaaS (Desktop as a Service)? Redukcja kosztów nie jest podstawo- wym celem wdrażania technologii VDI. Główne korzyści dla organizacji to te w obszarze bezpieczeństwa środowi- ska, elastyczności i usprawniania pro- cesów biznesowych, a także możliwość zastosowania mobilności. VDI pozwa- la stworzyć kompletne, wirtualne śro- dowisko desktopowe, oferujące pełne spektrum funkcji biznesowych. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dostępu do firmowych zasobów z dowolnej lo- kalizacji i urządzenia.
W przypadku modelu DaaS jedną z głównych korzyści jest sposób płat- ności za usługę – porównywalny z opła- tą abonamentową. To powoduje, że nie trzeba płacić za licencję „dożywotnią”, ale można skorzystać z usługi DaaS wte- dy, gdy organizacja się rozwija i krótko- terminowo potrzebuje wsparcia dodat- kowych pracowników zewnętrznych. To powoduje, że wzrost zainteresowania środowiskami DaaS odbywa się równo- legle do wirtualizacji desktopów jako ta- kiej. Hostowane wirtualne desktopy to dobra alternatywa zarówno dla mniej- szych podmiotów z rynku SMB, nowych organizacji, jak i nowo otwieranych od- działów już istniejących firm, które z ra-
cji niższych kosztów oraz odpowiednie- go poziomu efektywności i bezpieczeń- stwa mogą zdecydować się na rozwią- zania oparte na chmurze.
Jak sprzedawać VDI – garść porad dla resellerów?
Gdy mowa o generowaniu przychodów przez resellerów to mają oni kilka moż- liwości. Pierwszą z nich jest marża ze sprzedaży licencji i dodatkowego sprzę- tu, który wspomaga takie wdrożenia, np. serwerów, urządzeń końcowych i siecio- wych, kontrolerów dostarczania aplika- cji (ADC) czy pamięci masowych.
Inną bardzo ważną kwestią są przycho- dy z różnego rodzaju usług, które reseller może świadczyć: począwszy od wdroże- niowych, przez wsparcie przy uruchamia- niu systemu i jego integrację z warstwą sprzętową, skończywszy na wsparciu technicznym. Tym samym reseller może odgrywać rolę „drugiej linii wsparcia” dla firmowego działu IT, czyli być zewnętrz- nym „service deskiem” i z takiej usługi czerpać dodatkowe przychody.
W ogólnym rozrachunku ważne jest nie tylko dostosowanie oferty do potrzeb klienta, ale również identyfikacja i wy- chodzenie naprzeciw jego przyszłym potrzebom poprzez oferty łączące róż- ne rozwiązania i technologie. I tak np. w przypadku wdrożeń VDI czy wirtuali- zacji pulpitów warto rozważyć zaofero- wanie klientowi zakup i wdrożenie roz- wiązania EMM, które zapewnia nie tyl- ko zarządzanie urządzeniami mobilny- mi, ale również aplikacjami, a także ma funkcję EFSS do bezpiecznego współ- dzielenia plików. w
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
iT Reseller 61