Page 60 - ITReseller_marzec_2016
P. 60

» TECHNOLOGIE
60 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
Uśredniona wysokość wydatków na infrastrukturę desktopów jest porównywalna z kosztem inwestycji w technologię VDI. Pytanie brzmi: nie„czy”, tylko„kiedy”VDI zastąpi technologię tradycyjnych desktopów. Istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, oceniając realne korzyści rozwiązania, to profil, wielkość i środowisko IT danej organizacji, a także przyzwyczajenia i potrzeby użytkowników.
W Polsce obserwuje się wzrost sprzedaży rozwiązań do wirtualizacji infrastruktury desktopowej, niemniej wciąż mu daleko do pułapu sprzedaży osiągniętego przez wirtualizację serwerów. Jeszcze 10 lat temu koszt wdrożenia VDI przypadający na jednostkę wynosił kilka tysięcy dolarów, obecnie jest to wydatek rzędu kilkuset dolarów. Perspektywy zatem są optymistyczne
Paweł Bociąga, prezes zarządu Symmetry
napędowych rynku jest też upowszech- nianie modelu BYOD. Przechowywanie danych na głównym serwerze zapewnia niezawodną pracę systemów i wzmac- nia bezpieczeństwo danych w organiza- cji. Korzystając z VDI, użytkownik ma do- stęp do sieciowego środowiska pamięci masowych za pomocą przeglądarki in- ternetowej lub aplikacji na urządzeniach końcowych.
Poważnym wyzwaniem pozostają wą- skie gardła w infrastrukturze. Rosnące wymagania biznesu i złożone aplikacje będą też wyhamowywały rozwój plat- form VDI.
2016 – rok linuksowego wirtualnego desktopu?
Citrix i VMware w ubiegłym roku swo- ją ofertę uzupełniły o wsparcie linukso- we dla środowisk VDI. Połączenie Linu- ksa i darmowych aplikacji typu Open- Office pozwoli znacząco ograniczać koszty licencyjne, co może przynieść spore oszczędności zwłaszcza dużym przedsiębiorstwom. Linuks i VDI to tak- że możliwość oferowania wirtualnych desktopów w modelu DaaS (Desktop as a Service).
– Nie sądzę, aby boom na wirtualny desktop linuksowy miał miejsce w tym roku, a przynajmniej nie w formie, któ- ra wyprze systemy Microsoft. Linuks w najbliższym czasie pozostanie syste- mem dodatkowym, stanowiąc uzupeł- niający scenariusz dla VDI oraz współ- dzielonych desktopów bazujących na systemach Microsoft – uważa Seba- stian Kisiel z Citrix.
Hostowanie wirtualnych desktopów w chmurze
Globalny rynek VDI oparty na chmurze odnotuje znaczne wzrosty – uważają analitycy firmy Grand View Research. Wynikać to będzie m.in. z rosnącej w firmach potrzeby kontrolowania wła- snych wydatków operacyjnych. Zwięk- szające się zapotrzebowanie użytkow- ników na zdalny dostęp do zasobów firmowych może jeszcze bardziej na- kręcać popyt w ciągu najbliższych kilku lat. VDI nie jest nowym rozwiązaniem, natomiast wszechobecność chmu- ry zwiększa elastyczność, wydajność i efektywność zasobów.
– Pomimo dużego zainteresowania rozwiązaniami open source i integro-
waniem środowisk z otwartymi stan- dardami typu OpenStack – nie będą one szeroko adoptowane na potrzeby wirtualizacji desktopów w chmurach prywatnych. Główną przeszkodą są tu ograniczenia w licencjach Microsoft – zwraca uwagę ekspert Citrix.
Zalety VDI a bezpieczeństwo
VDI wzmacnia bezpieczeństwo plików, danych i aplikacji. Platformy VDI nie po- zwalają pracownikom na wynoszenie in- formacji firmowych na zewnątrz – wszel- kie zmiany danych pozostają wewnątrz systemu przedsiębiorstwa. Centralizacja ułatwia też zarządzanie zagrożeniami – o wiele łatwiej wykrywa się je i izoluje, po- nieważ działy IT mają mniej do monito- rowania. Gdy tablet, laptop lub smartfon pracownika zostanie skradziony lub zgu- biony, może on zalogować się do wirtual- nego desktopu z innego urządzenia.
Konteneryzacja jako uzupełnienie VDI?
Można oczekiwać, że w bardzo szybkim tempie będzie też rosło zainteresowanie konteneryzacją. Technologia ta znacznie upraszcza zarządzanie środowiskiem wir- tualnych desktopów. Wsparcie dla konte- nerów przez VMware, Citrix (technologia AppDisks w XenApp i XenDesktop) Red Hat czy SUSE pokazuje, że firmy widzą na tym polu dużą przyszłość. W najbliższym czasie konteneryzacja raczej nie wyprze maszyn wirtualnych, jak przewidywano jeszcze do niedawna. Kontenery będą raczej współistniały z maszynami wirtu- alnymi, wzajemnie się uzupełniając. Jed- nak prawdziwego bumu w tym obszarze należy się spodziewać dopiero po pre- mierze systemu Windows Server 2016 – przewidują eksperci. w
Wirtualizacja desktopów to kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstw, lepsze panowanie nad posiadanym
środowiskiem desktopów, ale też realne oszczędności wynikające ze zmniejszenia nakładów czasowych na czynności administracyjne oraz bardzo istotne obecnie oszczędności wynikające ze zmniejszonego poboru energii elektrycznej (GreenIT).TrendemwspierającymrozwójVDIjestmożliwośćwykorzystaniajakourządzeniasmartfonalubtabletu pracownika, tworząc tym samym bezpieczne i mobilne środowisko biurowe.
Obecnie z całą pewnością można stwierdzić, że technologia VDI jest dojrzała i w pełni może zastąpić klasyczne rozwiązania desktopowe. Natomiast w aspekcie cenowym przy budowaniu ROI dla tego typu projektów bardzo istotne jest wzięcie pod uwagę nie tylko bezpośrednich kosztów technologii (terminala, licencji witalizacyjnych, systemu operacyjnego, serwerów czy macierzy), ale również kosztów pracy administratorów, zabezpieczenia danych czy właśnie oszczędności energii.
Arkadiusz Możdżeń, CTO, członek zarządu ds. rozwoju w S4E SA


































































































   58   59   60   61   62