Page 62 - ITReseller_marzec_2016
P. 62
» TECHNOLOGIE
Monitorowanie infrastruktury IT – kolejny element bezpieczeństwa
Stefan Kaczmarek
Rosnąca świadomość związana z cyberprzestępczością
oraz konieczność ochrony krytycznych danych to kluczowe czynniki, które napędzają rynek rozwiązań do monitoringu
i analizowania infrastruktury IT. Zadaniem takich narzędzi jest nadzorowanie sprzętu, oprogramowania, zasobów sieciowych i usług.
62 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
Monitoring infrastruktury IT ma jest trudnym zadaniem. Mniejsze orga-
na celu zabezpieczanie syste- mów, aplikacji, usług i proce- sów biznesowych. Wobec ro-
snącej liczby cyberprzestępstw firmy w coraz większym stopniu są narażone na utratę wrażliwych danych. Dlatego też priorytetem jest dbałość o zapew- nienie maksymalnego bezpieczeństwa własnych systemów i danych, m.in. po- przez monitoring infrastruktury IT.
Prewencyjna rola
Systemy monitoringu poprzez wykry- wanie anomalii w systemach IT pełnią prewencyjną funkcję – ostrzegają przed problemami oraz sugerują podejmo- wanie określonych działań. Narzędzia do monitorowania i zarządzania infra- strukturą IT pozwalają na wcześniejsze wykrycie niemal połowy problemów występujących w środowisku IT. Dzię- ki temu można ograniczyć liczbę awarii i zminimalizować ryzyko przerw w pro- cesach biznesowych.
Monitorowanie polega na konsolidacji i analizie gromadzonych informacji. Na tej podstawie można dokładnie wska- zać miejsce wystąpienia awarii i jedno- cześnie określić, jak konkretne zdarzenie czy incydent wpływa na usługi IT. Moni- toring jest realizowany poprzez śledze- nie logów systemowych, konfiguracji i usług. Monitoring dzienników logów pozwala na śledzenie aktywności użyt- kowników w systemie lub sieci. Monito- ring konfiguracji prowadzi rejestry uru- chamianych mechanizmów zapobiega- jących zagrożeniom oraz zapewnia po- dejmowanie przez system odpowied- nich środków zapobiegawczych. Moni- torowanie usług wspomaga testowanie mechanizmu kontroli dostępu i w razie prób nieautoryzowanego dostępu do systemu – odmawia go.
Dla kogo i jak?
W większości organizacji infrastruktura IT jest bardzo złożona i zarządzanie nią
nizacje często uważają, że monitorowa- nie ma przede wszystkim uzasadnienie tylko w przypadku większych przedsię- biorstw posiadających duże i złożone systemy. Jednakże monitorowanie zna- cząco pomaga zarówno mniejszym, jak i większym organizacjom. Dosyć wyso- kie koszty wdrażania rozwiązań do mo- nitorowania powstrzymują wzrosty ich sprzedaży.
Outsourcowanie usług monitoringu jest powszechnym trendem w branży. Zlecanie na zewnątrz monitorowania i utrzymania infrastruktury IT pozwa- la organizacjom koncentrować się na podstawowych kompetencjach. Wy- goda i spadek kosztów operacyjnych to argumenty przemawiające za wybo- rem modelu outsourcingowego.
Rynek
Szacuje się, ze wartość rynku rozwią- zań do monitorowania infrastruktury IT sięgnie do 2020 roku 2,47 mld dola- rów, a wskaźnik CAGR w latach 2015– 2020 wyniesie 26,3 procent. Rosnąca liczba podejmowanych przez rządy ini- cjatyw mających na celu poprawę bez- pieczeństwa publicznego i moderniza- cję systemów IT administracji publicz- nej, a także starzejąca się infrastruktu- ra to kluczowe siły napędzające rynek monitorowania infrastruktury – ocenia- ją analitycy.
Rośnie również zapotrzebowanie na technologie bezprzewodowe na ryn- ku rozwiązań do monitorowania infra- struktury. Przewiduje się, że bezprze- wodowy monitoring znacząco wpłynie na zarządzanie zasobami infrastruktury i strukturalny monitoring oraz zapewni obiecujące perspektywy sprzedaży.
DCIM – zarządzanie infrastrukturą centrum danych
Globalny rynek rozwiązań do zarzą- dzania infrastrukturą centrum danych DCIM (data center infrastructure mana-